| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia z ekwiwalentu za urlop

Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia z ekwiwalentu za urlop

Pracownikowi wypłacono wynagrodzenie w pełnej wysokości, po czym przestał przychodzić do pracy. Pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy z ekwiwalentu można odliczyć nadpłacone wynagrodzenie?

Czy nadpłatę wynagrodzenia można potrącić z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Problem

Jeden z naszych pracowników w ostatnim tygodniu lipca przestał przychodzić do pracy. Informację o tym fakcie otrzymaliśmy po wypłacie wynagrodzenia za lipiec, w związku z czym pracownik otrzymał za ten miesiąc pensję w pełnej wysokości. Ponieważ osoba ta nadal nie stawia się w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych, zamierzamy zwolnić ją bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czy z ekwiwalentu możemy odliczyć nadpłacone wynagrodzenie?

Zobacz: Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Rada

Tak. Z ekwiwalentu za urlop mogą Państwo odliczyć wynagrodzenie nadpłacone pracownikowi w lipcu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Możliwość odliczenia nadpłaconego wynagrodzenia w sytuacji wskazanej w pytaniu wynika z art. 87 § 7 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Na dokonanie tego odliczenia pracodawca nie musi uzyskiwać zgody pracownika.

Rekomendowany produkt: Kadry i Płace dla Firmy

Mimo że przytoczona regulacja wskazuje wprost jedynie potrącenia z wynagrodzenia za pracę, można ją odnosić także do innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy, takich jak np. odprawa emerytalna, rentowa czy z tytułu zwolnień grupowych (m.in. wyroki Sądu Najwyższego: z 19 lutego 2004 r., I PK 217/03, OSNP 2004/24/419, i z 14 listopada 1996 r., I PKN 3/96, OSNP 1997/11/193). W tym kontekście podobnie należy traktować ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Pogląd taki wyraził Sąd Najwyższy, który w wyroku z 12 maja 2005 r. (I PK 248/04, OSNP 2006/1–2/12) stwierdził, że:

(...) W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyraźnie zarysowała się tendencja do szerokiego rozumienia przedmiotu ochrony w przepisach Rozdziału II Działu Trzeciego Kodeksu pracy. Dzieje się tak nie tyle poprzez rozszerzanie pojęcia wynagrodzenia za pracę, ile poprzez traktowanie na gruncie art. 87 k.p. niektórych świadczeń jak wynagrodzenia za pracę. Tak orzekł już Sąd Najwyższy w odniesieniu do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odpraw emerytalnej i z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika, a także gratyfikacji jubileuszowej, jeżeli nie ma ona charakteru premii.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »