| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Kiedy jest niezbędna korekta listy płac

Kiedy jest niezbędna korekta listy płac

Pracodawca może, bez zgody pracownika, dokonać potrącenia kwoty nadpłaconego wynagrodzenia, jeżeli nadpłata wynika z niezdolności do pracy powstałej po wypłacie wynagrodzenia. Jednak potrącenie nie jest dopuszczalne w sytuacji, gdy niezdolność do pracy trwa ponad 30 dni.

Pracodawca, wypłacając pracownikowi wynagrodzenie co miesiąc, sporządza listę płac, potwierdzającą naliczenie wynagrodzenia wraz ze wszystkimi obciążeniami publiczno-prawnymi płaconymi zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika.

Jednak po jej sporządzeniu i wypłacie wynagrodzenia mogą nastąpić różne zdarzenia, powodujące zmianę wysokości należnego wynagrodzenia, np. niezdolność do pracy. Jeżeli takie zdarzenie będzie miało miejsce pod koniec miesiąca i pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie za okres, za który wypłacono pełne wynagrodzenie, to czy pracodawca powinien korygować listę płac?

Krótkotrwała niezdolność do pracy

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jednym z takich przypadków, gdy pracownik nie wykonuje pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia, jest niezdolność do pracy z powodu choroby lub innych okoliczności, o których mowa w art. 92 § 1 k.p.

Za czas niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Świadczenia te wynoszą 80% lub 100% wynagrodzenia, są inaczej naliczane niż wynagrodzenie za pracę, inaczej wykazuje się je również w dokumentach rozliczeniowych. W związku z tym po stronie pracownika może powstać nadpłata wynagrodzenia lub po stronie pracodawcy niedopłata wynagrodzenia. Dlatego, gdy np. pracownik stanie się niezdolny do pracy pod koniec miesiąca, za który wypłacono już pełne wynagrodzenie za pracę albo gdy dostarczy zaświadczenie lekarskie z opóźnieniem w następnym miesiącu, metoda działania związana z korektą listy płac będzie uzależniona od tego, jaki charakter będzie miała nieobecność pracownika – krótko- czy długotrwały.

W przypadku gdy niezdolność do pracy jest krótkotrwała, pracodawca nie musi korygować listy płac, a nadpłacone wynagrodzenie będzie mógł odliczyć w najbliższym terminie wypłaty. Będzie tego mógł dokonać bez zgody pracownika, gdyż zgodnie z art. 87 § 7 k.p. z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

PRZYKŁAD 1

Pracodawca wypłacił pracownikom wynagrodzenie za pracę 27 stycznia 2013 r. 28 stycznia jeden z pracowników dostarczył zwolnienie lekarskie za okres od 21 stycznia do 31 stycznia. Za czas niezdolności do pracy pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe.

Nadpłacone wynagrodzenie pracodawca będzie mógł potrącić z wynagrodzenia wypłacanego w lutym. W tym przypadku nie jest wymagana korekta listy płac.

Istota „odliczenia” przewidzianego w art. 87 § 7 k.p. polega na możliwości zmniejszenia przez zakład pracy kwoty wynagrodzenia pracownika podlegającej wypłaceniu w danym miesiącu o wynagrodzenie wypłacone w poprzednim terminie płatności za czas nieobecności w pracy, za który wynagrodzenie nie przysługuje (wyrok SN z 4 października 1994 r.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »