| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Jak udostępniać pracownikowi informacje o wynagrodzeniu

Jak udostępniać pracownikowi informacje o wynagrodzeniu

Pracodawca ma obowiązek udostępniać dokumenty na żądanie pracownika, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie. Jednocześnie musi dbać, aby nie ujawnić danych dotyczących wynagrodzenia innych pracowników.

  • podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składkę;
  • rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne;
  • informacje o wypłaconym wynagrodzeniu z tytułu niezdolności do pracy i o wypłaconych zasiłkach finansowanych z budżetu państwa;
  • oświadczenie płatnika składek, że dane zawarte w raporcie są zgodne ze stanem faktycznym, potwierdzone podpisem płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej.

Informacje zawarte w raportach płatnik składek ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu (pracownikowi) na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego – w formie dokumentu elektronicznego w celu ich weryfikacji.

Jak wynika z powyższego, pracodawca powinien informować pracownika o odprowadzanych od jego wynagrodzenia składkach ubezpieczeniowych. W tym celu może stosować formularze ZUS RMUA lub tzw. pasek płacowy, na którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje z formularza opracowanego przez ZUS, jak również wysokość wynagrodzenia. Sposób przekazywania pracownikom takich dokumentów jest istotny z punktu widzenia ochrony danych osobowych, gdyż znajdują się na nich informacje, które powinny być znane tylko pracownikowi.

Dokumentów takich nie można więc wysyłać zbiorczo drogą e-mailową czy wystawiać do odbioru w ogólnie dostępnym miejscu.

PRZYKŁAD

Pracodawca poinformował pracowników, że w jednym z pokoi w biurze są do odbioru druki ZUS RMUA. Okazało się, że wszystkie dokumenty leżą w jednym pudełku, a pracownik ma przyjść i odnaleźć swoje zaświadczenie w puli wszystkich zatrudnionych. Takie działanie pracodawcy narusza dobra osobiste pracowników, gdyż każdy z podwładnych może przejrzeć dokumenty należące do innych pracowników.

Druki ZUS RMUA lub paski płacowe powinny być udostępniane pracownikom na piśmie i być zaopatrzone w datę sporządzenia informacji oraz podpis pracodawcy (płatnika) lub osoby przez niego upoważnionej. W związku z tym dokumenty te powinny być wręczone pracownikom osobiście lub za pośrednictwem poczty, lub w indywidualnych wiadomościach e-mailowych.

PRZYKŁAD

Pracodawca sporządza co miesiąc dla pracowników tzw. paski płacowe. Aby nie narazić się na zarzut łamania przepisów o ochronie dóbr osobowych, powinien wręczać je pracownikom w zapieczętowanych kopertach lub wysyłać pocztą. W ten sposób pracodawca ma pewność, że nie ujawni wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika osobom nieupoważnionym.

ZAPAMIĘTAJ

Żadne przepisy nie zobowiązują pracodawcy do przedstawiania pracownikom do wglądu innych dokumentów przekazywanych do ZUS, zgodnie z obowiązkami wynikającymi z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (np. deklaracji zbiorczej ZUS DRA).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK