| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Do czego służy certyfikat rezydencji

Do czego służy certyfikat rezydencji

Jesteśmy spółką z o.o. W lutym br. zawarliśmy umowy o dzieło z kilkoma obcokrajowcami z krajów UE, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Osoby te dostarczyły nam certyfikat rezydencji. Co to oznacza i jaki wpływ na nasze obowiązki ma ten dokument?

Certyfikat rezydencji przekazują płatnikom podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i osoby te osiągają przychody w Polsce. Otrzymanie certyfikatu oznacza, że nie powinni Państwo pobierać podatku od przychodów z umów o dzieło, jeżeli tak stanowi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, którego obywatelami są te osoby.

Według obowiązującej w Polsce definicji, certyfikat rezydencji oznacza zaświadczenie o miejscu zamieszkania (siedzibie) podatnika do celów podatkowych, wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania (siedziby) podatnika (art. 5a pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof i art. 4a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej updop). Polskiemu podatnikowi taki certyfikat wydaje na jego wniosek urząd skarbowy właściwy dla podatnika (ze względu na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę). Opłata skarbowa za wydanie jednego egzemplarza certyfikatu wynosi obecnie 17 zł.

Certyfikaty rezydencji są również wydawane wtedy, gdy polski podatnik osiąga przychody (dochody) z oszczędności, ze źródeł przychodów położonych:

  • w Republice Austrii, Królestwie Belgii, Wielkim Księstwie Luksemburga, Księstwie Andory, Księstwie Monako lub
  • na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, stosownie do postanowień umów w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych zawartych przez Polskę z tymi terytoriami (art. 306m § 1 Ordynacji podatkowej).

Certyfikat rezydencji jest niezbędny w Polsce zagranicznemu płatnikowi, jeżeli polski podatnik osiąga u niego przychody i z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z państwem, w którym ten płatnik ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, wynika, że do tych przychodów można w tym państwie zastosować niższy podatek lub nie pobierać go wcale, a jednocześnie przepisy wewnętrzne tego państwa przewidują w takiej sytuacji obowiązek uzyskania od polskiego podatnika certyfikatu jego rezydencji w Polsce.

Aby zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pobierać niższy podatek lub nie pobierać go wcale, polscy płatnicy również muszą uzyskiwać certyfikaty rezydencji od podatników mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą (art. 29 ust. 2, art. 30 ust. 9, art. 30a ust. 2 updof i art. 26 ust. 1 updop).

WAŻNE!

Aby polski płatnik mógł zaniechać poboru podatku np. od przychodów z umowy zlecenia czy o dzieło, osiąganych przez podatników z innych państw, musi otrzymać od tych osób certyfikat rezydencji wydany przez organ administracji podatkowej w ich państwach.

Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Polski przez osoby mające miejsce zamieszkania za granicą przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6–9 updof (w tym z umowy o dzieło lub umowy zlecenia) oraz z odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), należy pobierać w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 updof).

reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »