| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

Jesteśmy pracodawcą z otwartego rynku pracy. Za grudzień 2011 r. złożyliśmy DEK-I-0 oraz dokonaliśmy wpłaty na PFRON za ten miesiąc, ponieważ zatrudnialiśmy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie osiągaliśmy wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Jednak w styczniu br. zatrudnienie spadło do 18 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a zatem nie będziemy dokonywać wpłaty za ten miesiąc. Czy powinniśmy o tym powiadomić PFRON? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Pracodawcy mają obowiązek składać deklaracje i informacje w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych (przez system e-PFRON).

W przypadku osiągnięcia odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracodawca jest zwolniony z dokonywania wpłat na PFRON. Ma jednak obowiązek składać funduszowi informacje miesięczne INF-1 oraz roczne INF-2. Informacje miesięczne INF-1 i roczne INF-2 wysyłają również pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej. Natomiast pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie są w ogóle zobowiązani do sprawozdawczości wobec PFRON, a tym samym do dokonywania obowiązkowych wpłat.

Pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON oraz ten, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2% (państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne) lub 6% (państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucji kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii) albo co najmniej 6% (pozostali pracodawcy) podlega rejestracji w Funduszu.

Zarejestrowanemu pracodawcy nadawany jest identyfikator, tzw. numer w rejestrze PFRON. O nadaniu numeru w rejestrze Fundusz informuje listownie, przy czym brak nadanego numeru nie zwalnia pracodawców zobowiązanych do wpłat z obowiązku terminowego deklarowania i dokonywania wpłat. W razie niezłożenia deklaracji lub informacji, mimo powstania takiego obowiązku, PFRON może żądać od pracodawcy wyjaśnień w tej sprawie lub wezwać do złożenia stosownych dokumentów (art. 274a Ordynacji podatkowej).

O każdej zmianie wpływającej m.in. na obowiązek wpłat, pracodawca zobowiązany do wpłat powinien poinformować Fundusz. W Państwa przypadku spadek stanu zatrudnienia poniżej 25 etatów spowodował ustanie obowiązku składania deklaracji miesięcznej i dokonania wpłaty za styczeń br. O zaistniałej sytuacji powinni jednak Państwo pisemnie poinformować (najlepiej przed upływem terminu wpłaty na Fundusz) Wydział Wpłat Obowiązkowych PFRON.

Wzór informacji o stanie zatrudnienia, wpływającym na obowiązek dokonywania wpłat na PFRON

@RY1@i65/2012/003/i65.2012.003.000.0045.101.jpg@RY2@

Ponieważ nie ma sformalizowanego wzoru takiej informacji, mogą Państwo opracować ją we własnym zakresie lub wykorzystać powyższy wzór.

Podstawa prawna:

  • art. 21 ust. 1, ust. 2a, ust. 2b, ust. 2g, ust. 2f, ust. 2f1, art. 23, art. 29 ust. 3a1, ust. 3b, ust. 3c, art. 33 ust. 4a, ust. 4c, ust. 7, ust. 7a, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz.U. Nr 44, poz. 231),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 63, poz. 329),
  • art. 274a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK