| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

Jesteśmy pracodawcą z otwartego rynku pracy. Za grudzień 2011 r. złożyliśmy DEK-I-0 oraz dokonaliśmy wpłaty na PFRON za ten miesiąc, ponieważ zatrudnialiśmy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie osiągaliśmy wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Jednak w styczniu br. zatrudnienie spadło do 18 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a zatem nie będziemy dokonywać wpłaty za ten miesiąc. Czy powinniśmy o tym powiadomić PFRON? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Pracodawcy mają obowiązek składać deklaracje i informacje w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych (przez system e-PFRON).

W przypadku osiągnięcia odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracodawca jest zwolniony z dokonywania wpłat na PFRON. Ma jednak obowiązek składać funduszowi informacje miesięczne INF-1 oraz roczne INF-2. Informacje miesięczne INF-1 i roczne INF-2 wysyłają również pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej. Natomiast pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie są w ogóle zobowiązani do sprawozdawczości wobec PFRON, a tym samym do dokonywania obowiązkowych wpłat.

Pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON oraz ten, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2% (państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne) lub 6% (państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucji kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii) albo co najmniej 6% (pozostali pracodawcy) podlega rejestracji w Funduszu.

Zarejestrowanemu pracodawcy nadawany jest identyfikator, tzw. numer w rejestrze PFRON. O nadaniu numeru w rejestrze Fundusz informuje listownie, przy czym brak nadanego numeru nie zwalnia pracodawców zobowiązanych do wpłat z obowiązku terminowego deklarowania i dokonywania wpłat. W razie niezłożenia deklaracji lub informacji, mimo powstania takiego obowiązku, PFRON może żądać od pracodawcy wyjaśnień w tej sprawie lub wezwać do złożenia stosownych dokumentów (art. 274a Ordynacji podatkowej).

O każdej zmianie wpływającej m.in. na obowiązek wpłat, pracodawca zobowiązany do wpłat powinien poinformować Fundusz. W Państwa przypadku spadek stanu zatrudnienia poniżej 25 etatów spowodował ustanie obowiązku składania deklaracji miesięcznej i dokonania wpłaty za styczeń br. O zaistniałej sytuacji powinni jednak Państwo pisemnie poinformować (najlepiej przed upływem terminu wpłaty na Fundusz) Wydział Wpłat Obowiązkowych PFRON.

Wzór informacji o stanie zatrudnienia, wpływającym na obowiązek dokonywania wpłat na PFRON

@RY1@i65/2012/003/i65.2012.003.000.0045.101.jpg@RY2@

Ponieważ nie ma sformalizowanego wzoru takiej informacji, mogą Państwo opracować ją we własnym zakresie lub wykorzystać powyższy wzór.

Podstawa prawna:

  • art. 21 ust. 1, ust. 2a, ust. 2b, ust. 2g, ust. 2f, ust. 2f1, art. 23, art. 29 ust. 3a1, ust. 3b, ust. 3c, art. 33 ust. 4a, ust. 4c, ust. 7, ust. 7a, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz.U. Nr 44, poz. 231),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 63, poz. 329),
  • art. 274a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »