| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji pracodawcy

PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji pracodawcy

Od 1 lutego do 30 kwietnia br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca br. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R?

Powinni Państwo wystawić dwie informacje PIT-11. Deklarację roczną PIT-4R oraz informację PIT-11 dotyczącą przychodów z umowy zlecenia należy złożyć do dnia zaprzestania wykonywania działalności. Ustawowy termin wydania informacji PIT-11 obejmującej przychody ze stosunku pracy przypada do końca lutego następnego roku albo w ciągu 14 dni od złożenia przez pracownika pisemnego wniosku o wydanie PIT-11. Jednak w związku z likwidacją działalności również informację PIT-11 można wydać do dnia zaprzestania wykonywania działalności (szczegóły – w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy w tym samym roku w firmie pracuje ta sama osoba na umowę zlecenia, a następnie na podstawie umowy o pracę, należy wystawić jedną informację PIT-11, wykazując w niej całoroczny przychód z obydwu umów. Taką informację należy przekazać tej osobie oraz właściwemu urzędowi skarbowemu do końca lutego następnego roku.

W omawianej sytuacji między umowami wystąpiła przerwa. Można zatem przyjąć, że w takim przypadku należałoby wydać dwie informacje, obie w terminie do końca lutego br. Nie będzie jednak błędem, jeżeli płatnik sporządzi jedną informację PIT-11 zarówno dotyczącą przychodów ze stosunku pracy, jak i z umowy zlecenia, bowiem określenie dat ma tu drugorzędne znaczenie.

W związku z tym, że Państwa zakład będzie zlikwidowany, przepisy przewidują obowiązek wystawienia PIT-11 z tytułu umów cywilnoprawnych do dnia zaprzestania wykonywania działalności (art. 42 ust. 3 updof). Zasada ta nie odnosi się natomiast do informacji PIT-11 wydawanej w związku z osiąganiem przychodów ze stosunku pracy. Przepisy przewidują obowiązek wydania pracownikowi PIT-11 wcześniej niż z końcem lutego następnego roku tylko wtedy, gdy zatrudnienie ustaje w trakcie roku i pracownik złoży wniosek o wydanie PIT-11. Były pracodawca ma wówczas obowiązek wystawić tę informację w terminie 14 dni od dnia złożenia takiego wniosku. Jeśli pracownik nie złoży wniosku o wydanie PIT-11, termin na sporządzenie i przekazanie informacji upływa z końcem lutego następnego roku (za 2011 r. – do 29 lutego 2012 r.). Firma może jednak wydać PIT-11 wcześniej, za czym przemawiają dwie kwestie:

  • nie ma przepisu, który zakazywałby wydania PIT-11 wcześniej bez wniosku pracownika,
  • sformułowanie „do końca lutego roku następującego po roku podatkowym” sugeruje, że może to być każda wcześniejsza data niż ostatni dzień lutego następnego roku.

Informację PIT-11 sporządzoną dla pracownika można mu przekazać na 3 sposoby:

  • osobiście, za pokwitowaniem odbioru,
  • nadając listem poleconym,
  • przesyłając drogą elektroniczną (wyłącznie pod warunkiem podpisania PIT-11 bezpiecznym podpisem elektronicznym – wyrok WSA w Poznaniu z 22 października 2010 r., sygn. akt I SA/Po 486/10).

W przypadku rozliczenia przychodów z umów zlecenia, umów o dzieło lub innych dotyczących działalności wykonywanej osobiście, PIT-11 można przekazać wyłącznie pocztą bądź drogą elektroniczną. Informacja ta powinna zostać podatnikowi „przesłana”, a nie „złożona” (art. 42 ust. 2 updof).

WAŻNE!

Płatnik, który wydaje PIT-11 osobie uzyskującej przychody z umowy zlecenia czy o dzieło, powinien przesłać jej tę informację, a nie doręczać osobiście.

Do dnia zaprzestania wykonywania działalności mają Państwo bezwzględny obowiązek przekazania do urzędu skarbowego deklaracji rocznej PIT-4R. Termin na złożenie tej deklaracji to koniec stycznia następnego roku. Jednak w razie likwidacji działalności należy przekazać PIT-4R do dnia zaprzestania jej wykonywania (art. 38 ust. 1b i art. 42 ust. 1a updof). PIT-4R sporządza się w jednym egzemplarzu, jednak w praktyce warto sporządzić dodatkową deklarację i zachować ją do celów dowodowych.

Podstawa prawna

  • art. 38 ust. 1a i ust. 1b, art. 39 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 1–4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • załączniki nr 5 i nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 25 stycznia 2011 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 25, poz. 131).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »