| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980–1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja płacowa pracowników. Czy w związku z tym będziemy mogli mu poświadczyć na druku ZUS Rp-7 zarobki z lat 80. na podstawie innych dokumentów? A może w inny sposób (np. w drodze zeznań świadków) będzie on mógł udokumentować przed ZUS swoje wynagrodzenia?

Wyjątek od ogólnych zasad poświadczania zarobków do celów uzyskania emerytury został przewidziany dla osób poszkodowanych w wyniku tegorocznej powodzi. W przypadku zniszczenia na skutek powodzi dokumentów niezbędnych do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych lub zaopatrzenia emerytalnego przyjmuje się (art. 9 ustawy „powodziowej”):

  • wszelkie dokumenty oraz zeznania świadków pozwalające na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) oraz czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki,
  • wszelkie dokumenty pozwalające na udowodnienie wysokości ich podstawy wymiaru.

Dotyczy to przede wszystkim osób, których dokumenty potwierdzające staż i zarobki (np. świadectwa pracy, zaświadczenia ZUS Rp-7, legitymacje ubezpieczeniowe) uległy zniszczeniu na skutek powodzi. Cytowany przepis ustawy „powodziowej” może mieć również zastosowanie wtedy, gdy u pracodawcy zniszczeniu uległa dokumentacja osobowa lub płacowa pozwalająca na wystawienie dokumentów potrzebnych do ustalenia emerytury lub renty.

Przepisy emerytalne zobowiązują pracodawców do wystawiania zaświadczeń o zarobkach na druku ZUS Rp-7 na podstawie posiadanej dokumentacji płacowej (np. list płac, kart wynagrodzeń, list płatniczych zasiłków z ubezpieczenia społecznego). Jeśli jednak taka dokumentacja z różnych względów (np. w wyniku powodzi) nie zachowała się u pracodawcy, w ograniczonym zakresie ma on prawo posłużyć się dokumentacją osobową pracownika. Może to być np. umowa o pracę, pisma o powołaniu, mianowaniu lub inne dokumenty określające wynagrodzenie pracownika. Wystawiając zaświadczenie ZUS Rp-7 pracodawca powinien wtedy uwzględnić tylko te składniki, które przysługiwały bezwarunkowo i w stałej kwocie (np. wynagrodzenie zasadnicze, stałe dodatki). Zmienne składniki wynagrodzenia, takie jak np. premie czy nagrody kwartalne, pracodawca może wykazać w zaświadczeniu tylko wtedy, gdy dokumentacja osobowa jednoznacznie potwierdza ich wypłatę i od których zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeśli pracodawca nie może wystawić zaświadczenia na druku ZUS Rp-7, ponieważ w wyniku powodzi uległa zniszczeniu cała dokumentacja płacowa i osobowa pracowników, pracownik może udowodnić zarobki w postępowaniu przed ZUS za pomocą innych dokumentów. Takim dokumentem może być np. przekazany przez pracodawcę „pasek wynagrodzeń”, jak również dokumenty, z których wynika wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia.

Osoba poszkodowana przez powódź nie może natomiast udowodnić uzyskanych wynagrodzeń na podstawie zeznań świadków. Taki dowód został dopuszczony tylko w celu potwierdzenia okresów składkowych lub nieskładkowych przebytych przez osobę, której dokumentacja uległa zniszczeniu na skutek powodzi.

Podstawa prawna

  • art. 9 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835 ze zm.),
  • § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. Nr 10, poz. 49 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK