| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980–1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja płacowa pracowników. Czy w związku z tym będziemy mogli mu poświadczyć na druku ZUS Rp-7 zarobki z lat 80. na podstawie innych dokumentów? A może w inny sposób (np. w drodze zeznań świadków) będzie on mógł udokumentować przed ZUS swoje wynagrodzenia?

Wyjątek od ogólnych zasad poświadczania zarobków do celów uzyskania emerytury został przewidziany dla osób poszkodowanych w wyniku tegorocznej powodzi. W przypadku zniszczenia na skutek powodzi dokumentów niezbędnych do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych lub zaopatrzenia emerytalnego przyjmuje się (art. 9 ustawy „powodziowej”):

  • wszelkie dokumenty oraz zeznania świadków pozwalające na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) oraz czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki,
  • wszelkie dokumenty pozwalające na udowodnienie wysokości ich podstawy wymiaru.

Dotyczy to przede wszystkim osób, których dokumenty potwierdzające staż i zarobki (np. świadectwa pracy, zaświadczenia ZUS Rp-7, legitymacje ubezpieczeniowe) uległy zniszczeniu na skutek powodzi. Cytowany przepis ustawy „powodziowej” może mieć również zastosowanie wtedy, gdy u pracodawcy zniszczeniu uległa dokumentacja osobowa lub płacowa pozwalająca na wystawienie dokumentów potrzebnych do ustalenia emerytury lub renty.

Przepisy emerytalne zobowiązują pracodawców do wystawiania zaświadczeń o zarobkach na druku ZUS Rp-7 na podstawie posiadanej dokumentacji płacowej (np. list płac, kart wynagrodzeń, list płatniczych zasiłków z ubezpieczenia społecznego). Jeśli jednak taka dokumentacja z różnych względów (np. w wyniku powodzi) nie zachowała się u pracodawcy, w ograniczonym zakresie ma on prawo posłużyć się dokumentacją osobową pracownika. Może to być np. umowa o pracę, pisma o powołaniu, mianowaniu lub inne dokumenty określające wynagrodzenie pracownika. Wystawiając zaświadczenie ZUS Rp-7 pracodawca powinien wtedy uwzględnić tylko te składniki, które przysługiwały bezwarunkowo i w stałej kwocie (np. wynagrodzenie zasadnicze, stałe dodatki). Zmienne składniki wynagrodzenia, takie jak np. premie czy nagrody kwartalne, pracodawca może wykazać w zaświadczeniu tylko wtedy, gdy dokumentacja osobowa jednoznacznie potwierdza ich wypłatę i od których zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeśli pracodawca nie może wystawić zaświadczenia na druku ZUS Rp-7, ponieważ w wyniku powodzi uległa zniszczeniu cała dokumentacja płacowa i osobowa pracowników, pracownik może udowodnić zarobki w postępowaniu przed ZUS za pomocą innych dokumentów. Takim dokumentem może być np. przekazany przez pracodawcę „pasek wynagrodzeń”, jak również dokumenty, z których wynika wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia.

Osoba poszkodowana przez powódź nie może natomiast udowodnić uzyskanych wynagrodzeń na podstawie zeznań świadków. Taki dowód został dopuszczony tylko w celu potwierdzenia okresów składkowych lub nieskładkowych przebytych przez osobę, której dokumentacja uległa zniszczeniu na skutek powodzi.

Podstawa prawna

  • art. 9 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835 ze zm.),
  • § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. Nr 10, poz. 49 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »