| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Czy pracodawca musi uwzględnić w PIT zasiłki chorobowe wypłacane przez ZUS

Czy pracodawca musi uwzględnić w PIT zasiłki chorobowe wypłacane przez ZUS

W 2008 r. zasiłki dla naszych pracowników i zleceniobiorców wypłacał ZUS, ponieważ 30 listopada 2007 r. zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego 15 osób. Część osób otrzymała z ZUS również wyrównania zasiłków w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. Czy wystawiając pracownikom PIT-11 powinniśmy ująć w nim zasiłki wypłacane przez ZUS? Czy ZUS powinien przekazać nam informację o wysokości wypłaconych świadczeń i pobranym podatku?

RADA

Pracodawca nie uwzględnia w PIT-11 zasiłków wypłaconych przez ZUS. ZUS ma obowiązek przygotować informację podatkową PIT-11A dla osób, którym w 2008 r. wypłacał świadczenia. Na podstawie tego dokumentu wraz z wystawioną przez Państwa informacją PIT-11 pracownicy sporządzą zeznanie roczne.

UZASADNIENIE

ZUS nie ma obowiązku przekazania pracodawcy informacji o wysokości wypłaconych pracownikom świadczeń i pobranej zaliczki na podatek dochodowy. Takie informacje ZUS przekazuje bezpośrednio osobom, którym wypłacał świadczenia w 2008 r. (art. 34 ust. 1 ustawy o pdof).

ZUS wypłaca świadczenia z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego osobom zatrudnionym u płatnika składek, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób. Ponadto ZUS wypłaca świadczenia ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym, jak również osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, lit. b, lit. d ustawy zasiłkowej). Od wypłaconych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, tj. zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych - organ rentowy jako płatnik jest zobowiązany do obliczania i potrącania zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dla świadczeniobiorców, którym ZUS wypłacił w 2008 r. świadczenia podlegające opodatkowaniu, zostanie sporządzona informacja o dochodach uzyskanych z ZUS - PIT-11A.

Jeżeli ZUS wyrównał zasiłki w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. i z tego tytułu wypłacił odsetki za opóźnienie w wypłacie tych wyrównań, jak również wypłacił odsetki za opóźnienie wypłaty zasiłków w przypadkach niezwiązanych z realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego - od tych odsetek nie miał obowiązku pobrać miesięcznych zaliczek. Kwoty te nie zostaną więc wykazane w PIT-11A. Odsetki za niedotrzymanie terminu wypłaty (a więc wypłacone po 30 dniach od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień), należy traktować jako przychód z innych źródeł i ZUS wykaże je w informacji PIT-8C.

WAŻNE!

ZUS jest zobowiązany sporządzić informację PIT-11A i PIT-8C do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Również przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dają podstawy prawnej do tego, aby zakład pracy osoby, która pobierała zasiłek wypłacony przez ZUS, uwzględnił ten zasiłek w sporządzonej przez siebie informacji PIT -11.

Pracownicy, którzy uzyskiwali dochody z różnych źródeł, np. od pracodawcy i ZUS, muszą te dochody wykazać w zeznaniu rocznym za 2008 r. Dlatego rozliczenie roczne za 2008 r. pracownicy przygotują na podstawie PIT-11 wystawionego przez Państwa zakład oraz PIT-11A (dodatkowo PIT-8C) wystawionego przez ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 2, art. 61 ust. 2, art. 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 20 ust. 1, art. 34 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »