| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wpisać kwoty obciążenia z tytułu udzielanych w zakładzie pracy pożyczek

Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wpisać kwoty obciążenia z tytułu udzielanych w zakładzie pracy pożyczek

Pracownik, który stara się w banku o kredyt, poprosił o wystawienie zaświadczenia o zarobkach. Formularz zaświadczenia zawiera klauzulę „wynagrodzenie jest/nie jest obciążone z tytułów wyroków sądowych lub innych tytułów w kwocie...”. Czy należy wpisać do zaświadczenia o zarobkach kwoty obciążeń z tytułów udzielonych pożyczek w zakładzie pracy?

RADA

W zaświadczeniu o zarobkach powinna Pani wpisać obciążenia pracownika z tytułu spłacanej przez niego pożyczki zaciągniętej u pracodawcy.

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie regulują treści zaświadczeń o wynagrodzeniach osiąganych przez pracowników. Zakres informacji, które są niezbędne do ustalenia określonych świadczeń, pozostaje w gestii instytucji, która żąda takiego zaświadczenia.

Banki żądają przedłożenia przez osobę ubiegającą się o kredyt lub pożyczkę zaświadczenia o osiąganym wynagrodzeniu. Określają przy tym, czy ma to być wynagrodzenie brutto czy netto oraz wskazują okres, z którego wynagrodzenie ma być ustalane, np. z 3 lub 6 miesięcy.

Dodatkowa informacja, która powinna być zawarta w takim zaświadczeniu, to wskazanie, czy wynagrodzenie pracownika jest obciążone obowiązkowymi spłatami, zarówno w związku z wystawionymi przez sąd tytułami wykonawczymi w toku postępowania egzekucyjnego (alimentacyjnymi lub na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne), jak i z innych tytułów, np. pożyczek zaciągniętych u pracodawcy. Jest to informacja ważna nie tylko dla banku, ale również zabezpiecza w pewien sposób pracodawcę. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik nadmiernie zadłuży się w różnych instytucjach, co w konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia możliwości późniejszej spłaty zaciągniętych zobowiązań, a tym samym może utrudniać wyegzekwowanie przez pracodawcę udzielonej pracownikowi pożyczki z zakładu pracy. Pracownik będzie bowiem mniej wypłacalny, ponieważ oprócz zakładowej pożyczki będzie miał do spłacenia zaciągnięty w banku kredyt. Pracodawca, wystawiając zaświadczenie o wynagrodzeniu i jego obciążeniach, powinien zatem uwzględnić również zobowiązania pracownika wobec zakładu pracy w związku z udzieloną pracownikowi pożyczką.

WAŻNE!

Informacja o udzielonej pożyczce zakładowej chroni pracodawcę przed nadmiernym zadłużeniem się pracownika i możliwym zwiększeniem jego niewypłacalności.

Powinni Państwo zwrócić uwagę na poprawność wystawiania zaświadczeń o wynagrodzeniu pracowników. Nieumyślne wystawienie błędnego zaświadczenia o zarobkach nie rodzi odpowiedzialności karnej. Jednak osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która umyślnie - celowo poświadcza w nim nieprawdę, popełnia czyn zabroniony powodujący odpowiedzialność karną. W takiej sytuacji wystawiający zaświadczenie popełnia przestępstwo przeciw wiarygodności dokumentów. Taki występek jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Surowiej może być ukarana osoba, która poświadcza nieprawdę w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

• art. 70 ust. 1, ust. 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.),

• art. 7, art. 8, art. 271 Kodeksu karnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »