| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wpisać kwoty obciążenia z tytułu udzielanych w zakładzie pracy pożyczek

Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wpisać kwoty obciążenia z tytułu udzielanych w zakładzie pracy pożyczek

Pracownik, który stara się w banku o kredyt, poprosił o wystawienie zaświadczenia o zarobkach. Formularz zaświadczenia zawiera klauzulę „wynagrodzenie jest/nie jest obciążone z tytułów wyroków sądowych lub innych tytułów w kwocie...”. Czy należy wpisać do zaświadczenia o zarobkach kwoty obciążeń z tytułów udzielonych pożyczek w zakładzie pracy?

RADA

W zaświadczeniu o zarobkach powinna Pani wpisać obciążenia pracownika z tytułu spłacanej przez niego pożyczki zaciągniętej u pracodawcy.

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie regulują treści zaświadczeń o wynagrodzeniach osiąganych przez pracowników. Zakres informacji, które są niezbędne do ustalenia określonych świadczeń, pozostaje w gestii instytucji, która żąda takiego zaświadczenia.

Banki żądają przedłożenia przez osobę ubiegającą się o kredyt lub pożyczkę zaświadczenia o osiąganym wynagrodzeniu. Określają przy tym, czy ma to być wynagrodzenie brutto czy netto oraz wskazują okres, z którego wynagrodzenie ma być ustalane, np. z 3 lub 6 miesięcy.

Dodatkowa informacja, która powinna być zawarta w takim zaświadczeniu, to wskazanie, czy wynagrodzenie pracownika jest obciążone obowiązkowymi spłatami, zarówno w związku z wystawionymi przez sąd tytułami wykonawczymi w toku postępowania egzekucyjnego (alimentacyjnymi lub na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne), jak i z innych tytułów, np. pożyczek zaciągniętych u pracodawcy. Jest to informacja ważna nie tylko dla banku, ale również zabezpiecza w pewien sposób pracodawcę. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik nadmiernie zadłuży się w różnych instytucjach, co w konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia możliwości późniejszej spłaty zaciągniętych zobowiązań, a tym samym może utrudniać wyegzekwowanie przez pracodawcę udzielonej pracownikowi pożyczki z zakładu pracy. Pracownik będzie bowiem mniej wypłacalny, ponieważ oprócz zakładowej pożyczki będzie miał do spłacenia zaciągnięty w banku kredyt. Pracodawca, wystawiając zaświadczenie o wynagrodzeniu i jego obciążeniach, powinien zatem uwzględnić również zobowiązania pracownika wobec zakładu pracy w związku z udzieloną pracownikowi pożyczką.

WAŻNE!

Informacja o udzielonej pożyczce zakładowej chroni pracodawcę przed nadmiernym zadłużeniem się pracownika i możliwym zwiększeniem jego niewypłacalności.

Powinni Państwo zwrócić uwagę na poprawność wystawiania zaświadczeń o wynagrodzeniu pracowników. Nieumyślne wystawienie błędnego zaświadczenia o zarobkach nie rodzi odpowiedzialności karnej. Jednak osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która umyślnie - celowo poświadcza w nim nieprawdę, popełnia czyn zabroniony powodujący odpowiedzialność karną. W takiej sytuacji wystawiający zaświadczenie popełnia przestępstwo przeciw wiarygodności dokumentów. Taki występek jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Surowiej może być ukarana osoba, która poświadcza nieprawdę w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

• art. 70 ust. 1, ust. 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.),

• art. 7, art. 8, art. 271 Kodeksu karnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK