Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Agnieszka Fryc
Stan prawny: 2013-07-25 12:22

Zniesienie kryterium dochodowego, warunkującego uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, zostało przewidziane we wniesionym do sejmu projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt nowelizacji zakłada również rozszerzenie podmiotów uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

pieniądze

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?. /Fot. Fotolia

Proponowane zmiany dotyczą uchylenia przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, które wprowadzają kwotę tak zwanego kryterium dochodowego, warunkującego możliwość uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nowelizacja zakłada również zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do uzyskania świadczenia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń opiekuńczych, stanowiących z kolei świadczenie rodzinne. W obecnym stanie prawnym, przysługuje on osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a które rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeśli rezygnacja ta podyktowana jest koniecznością sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wprowadza kryterium dochodowe, od spełniania którego uzależnione jest prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kryterium to jest ustalane przez Rade Ministrów. Do dnia 31 października 2014 roku, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium wynoszącego 623 złote netto. O dnia 1 listopada 2014 roku, kryterium dochodowe wynosić będzie 664 złote. Sama wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 złotych miesięcznie.

Wnioskodawcy podkreślają, iż obowiązujące przepisy różnicują sytuacje niepełnosprawnych w zależności od dochodu, a nie od stopnia ich niepełnosprawności. Specjalny zasiłek opiekuńczy funkcjonuje od 1 stycznia 2013 roku. Wcześniej, istniało tylko świadczenie pielęgnacyjne. Nowelizacja wprowadzająca specjalny zasiłek opiekuńczy, ograniczyła krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Na mocy obecnych przepisów, przysługuje ono, jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia przez nią 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub kontynuowania jej w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Osoby uprawnione wcześniej do świadczenia pielęgnacyjnego, w nowym stanie prawnym będą mogły nabyć prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, ale po spełnieniu określonego w ustawie kryterium dochodowego.

Zdaniem pomysłodawców nowelizacji, wynikiem wspomnianych zmian jest pozbawienie olbrzymiej grupy osób niepełnosprawnych jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa, mimo, iż ich sytuacja materialna nie uległa poprawie w stosunku do poprzedniego stanu prawnego.

Zobacz także: Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku

W związku z powyższym, wnioskodawcy oprócz zniesienia kryterium dochodowego, proponują również rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego o osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, przed dniem wejścia w życie proponowanej nowelizacji.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych został wniesiony do sejmu 17 lipca tego roku.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2013-07-25, ostatnia aktualizacja: 2013-07-25 12:22

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  ola2014-01-29 23:21

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  mi panie w mopsie zaproponowały zebym babcie oddala  do domu starców poprostu jak to usłyszałam to myslałam ze tym wrednym baska PRZEGRYZE TĘTNICE  MASAKRA POPROSTU GDYBY NIE BABCIA TO NIE MIAŁABYM ZA CO ZYC!!!!!!!!!!!!! BABCIA MNIE TERAZ UTRZYMUJE JAK JA TO MÓWIE I OBY JAK NAJDŁUZEJ ZYŁA ONA  KIEDYS JAK JA BYLAM MALA TYŁEK MI PODCIERAŁA TERAZ KOLEJ NA MNIE !!!!!!!!!!!!!!!!!! MUSIMY WALCZYC Z TYMI DZIADAMI !!!!!!!!!!

 • avatar

  mima2013-12-18 07:45

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Jestem tylko ciekawa co zrobią gdy osoba ma chorobę psychiczną z najwyższym stopniem niepełnosprawności . Mam matkę chorą na alzheimera która nie mówi i nie chodzi niezdolna do samodzielnej egzystencji . A oni chcą sprawdzić i komisję dawać co pół roku może myślą o samo uzdrowieniu takiej osoby . 

 • avatar

  monika2013-12-01 20:20

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Kiedy ta zmiana będzie?Od początku 2014 czy dopiero z nowym okresem rozliczeniowym?ja miałam do tej pory specjalny zasiłek opiekuńczy na babcię,nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji,dziadek również ma takie orzeczenie,żadna z córek nie wykazuje chęci opieki nad rodzicami,a skoro ja mieszkam z dziadkami spadło to na mnie.Tymczasem moge nie ptrzymać takiego zasiłku gdyż mąż podjął pracę,a jako dochód liczą mi również alimenty na dziecko.panie w MOPSie są na tyle bezczelne aby sugerować mi pójście do pracy i wynajęcie dla dziadków opiekunki.One tak się zachowują jakby te 520zł miało iść z ich portfela.Dziadek nie chce żeby jakaś obca kobieta krzątała mu się po domu.

 • avatar

  monika2013-11-19 14:47

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Zgadzam sie z innymi ja jestem opiekunem prawnym  i za razem rodziną zastępczą swojej chrześnicy i do maja 2013 roku pobierałaś  takie świadczenie od lipca zabrano mi  mimo że ciagle żeżdże  z dzieckim po lekarzach ma dzieciontko orzeczenie to  Pan TUSK  postanowił odebrac  ten rząd juz dawno powinien sie podać dymisji bo to co z ludżmi robia to przechodzi ludzkie pojęcie

 • avatar

  opiekunka swojej matki2013-11-13 21:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  A więc zostanie zniesione  kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?Bo jakoś nie rozumiem już tego wszystkiego:-(  

Dodaj komentarz

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter