Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady przyznawania

Katarzyna Kalata, doktorantka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk z 10-letnim doświadczeniem w działach personalnych
Stan prawny: 2013-07-19 14:41

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat będzie przyznawany na nowych zasadach. Na czym polegają nowe zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego?

© Magdziak Marcin - Fotolia.com

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 roku życia. /Fot. Fotolia

Rodzice nabędą prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego lub choroby dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem. Zasiłek ten będzie również przysługiwał, jeśli zachoruje zatrudniana przez rodziców niania.

Rozszerzony został katalog sytuacji, które uprawniają do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem. Prawo do zasiłku opiekuńczego będzie przysługiwało rodzicom w razie choroby niani, z którą mają zawartą umowę uaktywniającą, dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem, a także z powodu nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego.

Zmiany te zostały wprowadzone ustawą z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw. Ustawa obecnie została skierowana do prezydenta i oczekuje na jego podpis. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Dokumentowanie prawa do zasiłku z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem będącym w wieku do lat 8

W obecnym stanie prawnym nie wiadomo jeszcze, jak dokumentować opiekę nad zdrowym dzieckiem z tytułu choroby niani, choroby dziennego opiekuna oraz nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego. Wprawdzie dowody stanowiące podstawę przyznania zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 określa § 23 rozporządzenia MPiPS z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, to jednak rozporządzenie to do tej pory nie zostało dostosowane do znowelizowanej ustawy zasiłkowej.

Zobacz również: Świadczenia opiekuńcze od 1 lipca 2013 r.

Rozszerzenie definicji działalności socjalnej

Wraz ze zmianą ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 rozszerzono definicję działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawców. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 2 pkt 1 ustawy z zfśs, działalnością socjalną jest również finansowanie (dofinansowanie) ze środków funduszu opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię. Tego rodzaju świadczenia przyznane przez pracodawcę z zfśs po spełnieniu przez osobę uprawnioną kryterium socjalnego, będą zwolnione z podatku (z ograniczeniem do 380 zł rocznie) i ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat

Przed nowelizacją

Po nowelizacji

Dowody niezbędne do nabycia prawa do zasiłku

nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza

oświadczenie ubezpieczonego, druk ZUS Z-15

poród lub choroba małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki

zaświadczenie lekarskie wystawione ubezpieczonemu na zwykłym druku (z uwzględnieniem danych wskazanych w § 23 rozporządzenia w sprawie określenia dowodów...)

pobyt małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej

brak odpowiednika

nieprzewidziane zamknięcie klubu dziecięcego

nieokreślone przez ustawodawcę

brak odpowiednika

choroba niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą

brak odpowiednika

choroba dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem

Podstawa prawna:

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Artykuł z dnia: 2013-07-08, ostatnia aktualizacja: 2013-07-19 14:41

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  jerzy2013-07-17 11:53

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie opiekunów niepełnosprawnych osób pozbawiono zasiłków, jeśli poza opieką podjęli (wcześniej) jeszcze działalność zarobkową? Czy w tym wypadku prawo jednak działa wstecz? Mam nadzieję, że nie jest to banalne szukanie sfer czy grup ludzi, na których można zaoszczędzić...

 • avatar

  a śmierć stałegoopiekuna ?2013-07-10 12:41

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Powinni dodać też śmierć osoby stale opiekującej się dzieckiem. Myśmy mieli przypadek, że ojciec miał taką "opiekę" z powodu ciężkiej choroby matki. Kobieta ta wkrótce zmarła. Mieliśmy dylemat, bo sytuacja taka nie jest uwzględniona w katalogu okoliczności, w związku z którymi taka "opieka" się należy. Dzwonililśmy do ZUS - tam też nie wiedzieli, ale ponieważ to były ostatnie chyba 2 dni, to powiedzieli, by zaliczyć. Ale pewni nie byli. A pytam się, co dalej ? Facet miał na szczęście babcię, która zajęła się dzieckiem, ale równie dobrze mógł nie mieć nikogo. I załatw to coś w kilka dni. A jeszcze załatwiasz sprawy pogrzebu ! Co z tym dzieckiem z dnia na dzień zrobić ? A jakby taka nawet zdrowa matka zginęła nagle w wypadku ? Też jest problem.

Dodaj komentarz

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter