| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Jedna z pracownic zatrudnionych w naszej spółce i spółce powiązanej z nami kapitałowo otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Bieg wypowiedzenia rozpoczął się 1 września i zakończy 30 listopada 2008 r. Ponieważ uznaliśmy, że tak będzie korzystniej dla nas - jest już kandydatka na stanowisko zwalnianej pracownicy - zwolniliśmy pracownicę z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 października do 30 listopada z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica rozchorowała się w pierwszych dniach października. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie. Czy przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych traktować tę osobę jak pracownika, czy przekazać wypłatę świadczeń do ZUS? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

Do 30 listopada 2008 r. mają Państwo obowiązek wypłacać jej świadczenia, natomiast po tym terminie do wypłaty świadczeń będzie zobowiązany ZUS. Tam pracownica powinna dostarczać ewentualne zwolnienia lekarskie wystawione po 30 listopada 2008 r.

Gdyby zwolnienie lekarskie zostało wystawione przed 1 grudnia 2008 r. i obejmowało okres po 30 listopada 2008 r., mają Państwo obowiązek wypłacić świadczenie do 30 listopada. Wówczas w dokumentacji zasiłkowej pracownicy należy zostawić potwierdzoną kopię zwolnienia lekarskiego (kopię zwolnienia lekarskiego może potwierdzić pracownik ZUS, który przyjmował dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego). Na podstawie oryginalnego zwolnienia lekarskiego ZUS wypłaca pozostałą część świadczenia za okres po rozwiązaniu umowy o pracę.

Podstawa prawna:

• art. 30 § 1 pkt 2, art. 92 § 1 pkt 1, § 2 Kodeksu pracy,

• art. 6 ust. 1, art. 61 ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. d ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »