| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy po skróceniu okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego

Czy po skróceniu okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną firmy wypowiedzieliśmy kilku pracownikom warunki płacy. Jeden z nich nie wyraził zgody na zmianę tych warunków, dlatego zawarta z nim umowa o pracę miała rozwiązać się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia (30 kwietnia 2008 r.). W trakcie okresu wypowiedzenia skróciliśmy go o 1 miesiąc. Za pozostały okres pracownik otrzymał odszkodowanie. Umowa o pracę została rozwiązana 31 marca 2008 r. Z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego wyrejestrowaliśmy pracownika z datą 1 kwietnia. W 2008 r. w okresie zatrudnienia pracownik chorował i otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponownie zachorował po upływie 30 dni od ustania zatrudnienia, czyli 31 marca 2008 r. ZUS odmówił byłemu pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego za ten okres. Pracownik wystąpił do sądu o ustalenie, że umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2008 r., a nie 31 marca 2008 r. Sądy rejonowy i okręgowy oddaliły powództwo pracownika. Przyznały, że umowa o pracę rozwiązała się 31 marca 2008 r. Pracownik równocześnie odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę. W tym postępowaniu sąd zmienił wydane przez ZUS decyzje i przyznał pracownikowi prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia w naszej firmie. Czy w związku z wyrokiem sądu mamy jakieś obowiązki wobec pracownika?

RADA

Po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy wypłaci pracownikowi ZUS. Państwo jako płatnik składek powinni dostarczyć na wniosek ZUS dokumenty, na podstawie których zostanie ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która zachorowała po rozwiązaniu umowy o pracę i wyrejestrowaniu z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, pod warunkiem że zachorowała w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego - wyrejestrowania z ubezpieczeń (art. 7 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Dłuższy okres dotyczy chorób zakaźnych, jeżeli ich okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. Wówczas zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli pracodawca skróci okres wypowiedzenia umowy o pracę, to z jego upływem ustaje zatrudnienie.

WAŻNE!

Skrócenie okresu wypowiedzenia powoduje rozwiązanie umowy o pracę po upływie skróconego okresu wypowiedzenia, a nie po upływie okresu wypowiedzenia, który przysługiwał pracownikowi.

Zatrudnienie Państwa pracownika ustało 31 marca 2008 r. Słusznie więc wyrejestrowali go Państwo z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z datą 1 kwietnia 2008 r., ponieważ osoba ta po upływie okresu wypowiedzenia przestała być pracownikiem. Od tego dnia były pracodawca nie ma obowiązku odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne za taką osobę i nie wypłaca jej żadnych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Pracownik zachorował po upływie 30 dni od ustania zatrudnienia. Dlatego decyzja ZUS odmawiająca pracownikowi prawa do wypłaty zasiłku chorobowego została wydana prawidłowo.

Prawomocny wyrok sądu dotyczący terminu rozwiązania umowy o pracę w Państwa firmie powinien wiązać również sąd przy rozpatrywaniu sprawy dotyczącej prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę. Prawomocne orzeczenie w sprawie wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w przypadkach przewidzianych w ustawie także inne osoby.

Podstawa prawna:

• art. 6 i art. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 361, art. 42 Kodeksu pracy,

• art. 365 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Katarzyna Tymoszuk-Kacprzyńska

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK