| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy lekarzowi przysługuje zasiłek chorobowy za okres, w którym nie świadczy pracy

Czy lekarzowi przysługuje zasiłek chorobowy za okres, w którym nie świadczy pracy

Zatrudnieni w naszym szpitalu lekarze mają 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Lekarz w sierpniu 2008 r. wypracował już obowiązujący go kwartalny wymiar czasu pracy, mimo że okres rozliczeniowy w szpitalu zakończy się 30 września. Od 19 sierpnia do 30 września 2008 r. lekarz ma wolne. Są to dla niego dni wolne od pracy, za te dni nie przysługuje mu wynagrodzenie za pracę, ale nadal jest pracownikiem. Dostarczył nam zwolnienie lekarskie w związku z wypadkiem samochodowym. Zwolnienie jest wystawione od 22 sierpnia 2008 r. Czy lekarz ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Całe zwolnienie lekarskie przypada na okres, w którym ma wolne od pracy.

RADA

Mimo że zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres, kiedy lekarz nie musiał wykonywać pracy (wypracował normę w okresie rozliczeniowym), lekarzowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego.

UZASADNIENIE

Pracownik ma obowiązek wypracowania obowiązującego go wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, natomiast pracodawca musi tak zorganizować czas pracy, aby zapewnić funkcjonowanie firmy.

Obowiązki wynikające z czasu pracy są uregulowane w Kodeksie pracy, natomiast zasady przyznawania prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy - w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy mają wszyscy pracownicy po spełnieniu wymaganych warunków. Natomiast wynagrodzenie i zasiłek chorobowy płatnik świadczenia wypłaca za wszystkie dni zwolnienia lekarskiego, w tym również za dni wolne od pracy. Chodzi zarówno o dni ustawowo wolne od pracy, jak i dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy pracownika.

PRZYKŁAD

Lekarz w okresie od 11 do 19 sierpnia 2008 r. miał obowiązek pracować 11, 13, 14 i 19 sierpnia 2008 r. Pozostałe dni w jego przypadku to dni ustawowo wolne od pracy lub dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy lekarza. Lekarz zachorował 14 sierpnia i był chory do 20 sierpnia 2008 r. Mimo że 15 i 17 sierpnia były dla niego dniami ustawowo wolnymi od pracy, a 16 i 18 sierpnia dniami wolnymi od pracy wynikającymi z rozkładu czasu pracy, to za cały okres zwolnienia lekarskiego (od 14 do 20 sierpnia) lekarzowi należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe.

Przerwy w wykonywaniu pracy spowodowane wypracowaniem wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym nie powodują ustania i rozpoczęcia nowego okresu rozliczeniowego - na nowo nawiązania stosunku pracy. Mimo że lekarz nie ma obowiązku przychodzić do pracy, cały czas jest pracownikiem i cały czas podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu jako pracownik.

Podstawa prawna:

• art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »