| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Pracownica naszego zakładu 23 sierpnia 2008 r. miała wypadek samochodowy. Stan jej zdrowia jest bardzo poważny. Po przewiezieniu pracownicy ze szpitala specjalistycznego do szpitala w naszym mieście otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 28 sierpnia br. wystawione przez szpital, który przyjął pracownicę po wypadku. Już teraz wiemy, że leczenie pracownicy potrwa długo i najprawdopodobniej okres zasiłkowy będzie za krótki na całkowity powrót do zdrowia. Jak mamy postąpić z wypłatą wynagrodzenia chorobowego? W sierpniu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 września br. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego? Co z dalszymi zwolnieniami do końca sierpnia 2008 r. i ze zwolnieniami lekarskimi od 1 września 2008 r.?

PRZYKŁAD

Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego od 1 sierpnia 2007 r. do 31 lipca 2008 r. Zachorowała 28 lipca br. i zwolnienie zostało wystawione do 5 września br. W okresie od 28 do 31 lipca br. pracownica nie ma prawa do świadczeń, ponieważ choroba przypadała na okres urlopu wychowawczego. Choroby, która przypada na czas urlopu wychowawczego, nie wlicza się do okresu zasiłkowego. Dlatego pracownica ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby od 1 sierpnia do 2 września br. (33 dni) oraz zasiłku chorobowego od 3 do 5 września br.

Powinni Państwo pamiętać o tym, że choroba pracownicy uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Jest to podstawa do odwołania pracownicy z urlopu wychowawczego. W każdym czasie pracownica może zrezygnować z urlopu wychowawczego za Państwa zgodą albo po wcześniejszym zawiadomieniu, nie później niż 30 dni przed powrotem do pracy.

Sytuacja w której znalazła się Państwa pracownica powoduje, że cel i funkcja urlopu wychowawczego są bezcelowe, dlatego powinna zrezygnować z urlopu wychowawczego do czasu powrotu do zdrowia.

Podstawa prawna:

• art. 8, art. 12 i art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 1, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »