| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Pracownica 18 czerwca 2008 r. wystąpiła z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Data porodu została wyznaczona na 16 lipca 2008 r. Czy jeżeli udzielimy pracownicy urlopu w takim wymiarze, to po porodzie okres wypłaty zasiłku zostanie skrócony wyłącznie o 2 tygodnie? Czy powinniśmy pomniejszyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego po porodzie o liczbę dni, za jakie został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem?

RADA

 

Jeżeli pracownica przed porodem wykorzysta całe 4 tygodnie urlopu i zasiłku macierzyńskiego, to po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał urlop i zasiłek macierzyński pomniejszony o okres, za który został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem (4 tygodnie).

UZASADNIENIE

Pracownica ma dwie możliwości wykorzystania urlopu macierzyńskiego. Jedna z nich to urlop macierzyński od dnia porodu. Pracownice często korzystają z tej możliwości. Druga z nich to podzielenie urlopu macierzyńskiego na 2 części: pierwszą przypadającą przed porodem i drugą od dnia porodu. Pracownica powinna jednak wiedzieć, że jeżeli wykorzysta część urlopu przed porodem, to po porodzie urlop i zasiłek macierzyński będą jej przysługiwały przez okres skrócony o liczbę dni urlopu wykorzystanych przed porodem.

Z urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownica może skorzystać co najmniej na 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Oznacza to, że może wystąpić z wnioskiem o urlop macierzyński na okres dłuższy niż 2 tygodnie, np. 3 czy 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu.

PRZYKŁAD

Lekarz wydał pracownicy zaświadczenie, w którym określił przewidywaną datę porodu na 17 lipca 2008 r. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o urlop macierzyński od 16 czerwca 2008 r., na ok. 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownicy przysługuje od 16 czerwca do 2 listopada 2008 r. (20 tygodni, ponieważ jest to jej drugie dziecko). Pracownica rozpoczęła urlop przed porodem, dlatego 20 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego należy liczyć od dnia, w którym rozpoczęła urlop macierzyński.

WAŻNE!

Zdaniem ZUS, pracownica nie może wykorzystać przed porodem całego urlopu macierzyńskiego, ponieważ przynajmniej 8 tygodni tego urlopu powinno przypadać po porodzie.

Zatrudniona u Państwa pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Datę porodu lekarz określił na 16 lipca 2008 r. W celu ustalenia ostatniego dnia przysługującego pracownicy urlopu i zasiłku macierzyńskiego nie ma znaczenia, czy urodzi dziecko 16 lipca czy w innym terminie, np. o tydzień później. Pracownica ma prawo tylko do określonego wymiaru urlopu macierzyńskiego i okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Wykorzystanie przez pracownicę urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego powinni Państwo liczyć od dnia rozpoczęcia tego urlopu i od pierwszego dnia wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

• art. 180, art. 1801, art. 181 i art. 182 Kodeksu pracy,

• art. 29 ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Aneta Maj

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK