| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Pracownica 18 czerwca 2008 r. wystąpiła z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Data porodu została wyznaczona na 16 lipca 2008 r. Czy jeżeli udzielimy pracownicy urlopu w takim wymiarze, to po porodzie okres wypłaty zasiłku zostanie skrócony wyłącznie o 2 tygodnie? Czy powinniśmy pomniejszyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego po porodzie o liczbę dni, za jakie został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem?

RADA

 

Jeżeli pracownica przed porodem wykorzysta całe 4 tygodnie urlopu i zasiłku macierzyńskiego, to po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał urlop i zasiłek macierzyński pomniejszony o okres, za który został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem (4 tygodnie).

UZASADNIENIE

Pracownica ma dwie możliwości wykorzystania urlopu macierzyńskiego. Jedna z nich to urlop macierzyński od dnia porodu. Pracownice często korzystają z tej możliwości. Druga z nich to podzielenie urlopu macierzyńskiego na 2 części: pierwszą przypadającą przed porodem i drugą od dnia porodu. Pracownica powinna jednak wiedzieć, że jeżeli wykorzysta część urlopu przed porodem, to po porodzie urlop i zasiłek macierzyński będą jej przysługiwały przez okres skrócony o liczbę dni urlopu wykorzystanych przed porodem.

Z urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownica może skorzystać co najmniej na 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Oznacza to, że może wystąpić z wnioskiem o urlop macierzyński na okres dłuższy niż 2 tygodnie, np. 3 czy 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu.

PRZYKŁAD

Lekarz wydał pracownicy zaświadczenie, w którym określił przewidywaną datę porodu na 17 lipca 2008 r. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o urlop macierzyński od 16 czerwca 2008 r., na ok. 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownicy przysługuje od 16 czerwca do 2 listopada 2008 r. (20 tygodni, ponieważ jest to jej drugie dziecko). Pracownica rozpoczęła urlop przed porodem, dlatego 20 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego należy liczyć od dnia, w którym rozpoczęła urlop macierzyński.

WAŻNE!

Zdaniem ZUS, pracownica nie może wykorzystać przed porodem całego urlopu macierzyńskiego, ponieważ przynajmniej 8 tygodni tego urlopu powinno przypadać po porodzie.

Zatrudniona u Państwa pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Datę porodu lekarz określił na 16 lipca 2008 r. W celu ustalenia ostatniego dnia przysługującego pracownicy urlopu i zasiłku macierzyńskiego nie ma znaczenia, czy urodzi dziecko 16 lipca czy w innym terminie, np. o tydzień później. Pracownica ma prawo tylko do określonego wymiaru urlopu macierzyńskiego i okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Wykorzystanie przez pracownicę urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego powinni Państwo liczyć od dnia rozpoczęcia tego urlopu i od pierwszego dnia wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

• art. 180, art. 1801, art. 181 i art. 182 Kodeksu pracy,

• art. 29 ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Aneta Maj

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK