| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Data złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne

Data złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne

Pracownikowi 182 dni zwolnienia lekarskiego minęło 25 czerwca 2008 r. Stara się o świadczenie rehabilitacyjne. Wskaźnik świadczenia od lipca jest wyższy niż w czerwcu. Dlatego wniosek o świadczenie rehabilitacyjne pracownik w ZUS złożył 1 lipca 2008 r. Czy w tym przypadku liczy się data złożenia wniosku, tak jak przy wniosku o emeryturę? Jeżeli pracownik uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to czy podstawę wymiaru powinniśmy zwaloryzować wskaźnikiem, który obowiązuje w lipcu?

RADA

 

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, na podstawie której będą Państwo wypłacać świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli pracownik uzyska do niego prawo, powinni Państwo zwaloryzować wskaźnikiem obowiązującym w czerwcu 2008 r. Data złożenia wniosku w ZUS nie ma wpływu na to, którym wskaźnikiem będzie waloryzowana podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu, jaki wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zastosować przy obliczaniu wysokości świadczenia rehabilitacyjnego, znaczenie ma, na jaki dzień przypada pierwszy dzień wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Nie ma natomiast znaczenia data złożenia wniosku w ZUS.

Wątpliwości mogą pojawić się wówczas, gdy pierwszy dzień, za który zostanie wypłacone świadczenie, będzie przypadał na przełomie kwartałów, tak jak w przypadku Państwa pracownika. Gdyby przyjąć wskaźnik obowiązujący od lipca 2008 r., pracownik otrzymałby świadczenie w wyższej kwocie. Jednak pierwszy dzień wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika przypada 26 czerwca 2008 r., czyli w II kwartale 2008 r. Dlatego do obliczenia wysokości świadczenia powinni Państwo przyjąć wskaźnik waloryzacji, który obowiązuje w II kwartale - 109,70%.

Pracownik nie powinien tak późno składać w ZUS wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Nie tylko nie będą Państwo mogli zastosować wyższego wskaźnika, ale również prawdopodobnie w lipcu br. pracownik może nie otrzymać żadnej wypłaty. Postępowanie o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego może potrwać kilka tygodni. ZUS musi przeanalizować wniosek, czy jest kompletny, przekazać akta do wydziału orzecznictwa. Następnie lekarz orzecznik ZUS wyznacza termin badania. Dopiero na podstawie orzeczenia lekarza ZUS wyda decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika. Przez cały ten okres pracownikowi nie można wypłacić żadnych świadczeń. Jeżeli pracownik nie ma orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku, nie mogą Państwo również dopuścić go do wykonywania pracy. Z wypłatą świadczenia dla pracownika będą Państwo musieli poczekać na decyzję ZUS, która jest podstawą wypłacania świadczenia rehabilitacyjnego.

Podstawa prawna:

• art. 18 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 6 oraz załącznik nr 4 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »