| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie naszych pracowników składa się z wynagrodzenia zasadniczego, premii miesięcznej w wysokości 20% przychodu za dany miesiąc oraz dodatku stażowego. Dodatek stażowy jest wypłacany w pełnej kwocie w miesiącu, w którym pracownik choruje. Pracownik zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 18 lipca br. Jest to jego pierwsza choroba od dnia rozpoczęcia u nas pracy, czyli od 2 stycznia 2008 r. Wcześniej był zatrudniony przez 2 lata do 21 grudnia 2007 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 895 zł, 20% premii (179 zł) oraz dodatek stażowy w wysokości 116,40 zł. Czy wyliczając wynagrodzenie chorobowe powinniśmy podnieść podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego wynagrodzenia?

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wraz ze wszystkimi składnikami, do których pracownik ma prawo w miesiącu, nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zsumowane składniki wynagrodzenia Państwa pracownika łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym przewyższają kwotę minimalnego wynagrodzenia - wynoszą 1190,40 zł (895 zł + 179 zł + 116,40 zł). Dlatego podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie należy podnosić do kwoty liczonej od minimalnego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę oraz premii miesięcznej z wyłączeniem dodatku stażowego (tabela).

Wyliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika:

4633,80 zł : 5 miesięcy = 926,76 zł,

926,76 zł × 80% = 741,41 zł,

741,41 zł : 30 dni = 24,71 zł.

Stawka dzienna wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wynosi 24,71 zł.

Podstawa prawna:

• art. 3 pkt 3, art. 11, art. 36-38, art. 41 ust. 1, art. 45, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 92 § Kodeksu pracy,

• rozporządzenie z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (DzU nr 171, poz. 1209).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »