| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

RADA

 

Zleceniobiorczyni ma prawo zwrócić się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Podstawą do wypłacenia zasiłku jest wniosek zleceniobiorczyni o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przed porodem oraz zaświadczenie lekarza o przewidywanej dacie porodu.

UZASADNIENIE

Osoba, która przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. W przypadku korzystania z zasiłku macierzyńskiego przed porodem okres pobierania zasiłku niewykorzystany przed porodem zleceniobiorca może wykorzystać po porodzie aż do wyczerpania pełnego przysługującego wymiaru zasiłku macierzyńskiego - 18, 20 lub 28 tygodni.

Dokumentem niezbędnym do ustalenia uprawnień i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przed porodem jest wystawione przez lekarza zaświadczenie, w którym lekarz stwierdzi przewidywaną datę porodu, oraz wniosek zleceniobiorczyni o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. We wniosku zleceniobiorczyni powinna określić, w jakim wymiarze chce wykorzystać zasiłek macierzyński na dziecko przed porodem. Nie musi to być wniosek pisemny, jednak warto tę formę wniosku zachować w celach dowodowych.

Jeżeli zatrudniona u Państwa zleceniobiorczyni dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu i podpisała wniosek, że chce korzystać z zasiłku macierzyńskiego przed porodem, to ma prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego przed datą porodu.

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ma osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w przepisach Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Zleceniobiorcy nie mają uprawnień do urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Okres trwania tych urlopów, określony w Kodeksie pracy, wskazuje na przysługujący zleceniobiorcy wymiar zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »