| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

Między okresem pobierania zasiłku opiekuńczego a uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego przerwa będzie dłuższa niż 3 miesiące kalendarzowe (4 miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień), dlatego ZUS podstawę wymiaru zasiłku ustali na nowo, z wyłączeniem przychodu za maj 2008 r. ZUS przyjmie przychód za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego, tj. za okres od października 2007 r. do września 2008 r.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie stanowiła kwota przychodu za październik, listopad, grudzień 2007 r., styczeń, luty, marzec, kwiecień 2008 r. (w faktycznej wysokości w związku z pobieraniem zasiłku opiekuńczego), czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2008 r. Sumę tych przychodów ZUS podzieli przez 11 miesięcy. W podstawie wymiaru zasiłku nie zostanie uwzględniony przychód za maj 2008 r., ponieważ przez 30 dni maja przebywała Pani na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą dziecka (od 1 do 30 maja 2008 r.).

Podstawa prawna:

• art. 1 pkt 2 ustawy z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 93, poz. 582),

• art. 32, art. 38 ust. 1, art. 43, art. 48, art. 50, art. 52 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 16, art. 18 ust. 8, ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »