| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

31 maja 2008 r. minęło 6 miesięcy urlopu dla poratowania zdrowia, o które zwrócił się do nas nauczyciel. Nie wrócił jednak do pracy 2 czerwca 2008 r., tylko dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 czerwca włącznie. Czy zaraz po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Przed urlopem był na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Jeżeli nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia?

Urlop dla poratowania jest udzielany jednorazowo na okres nie dłuższy niż 1 rok. Jest to długi i miarodajny okres do dokonania oceny zdolności nauczyciela do pracy. Dlatego nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły ma obowiązek skierować nauczyciela na badania kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku nauczyciela. Z założenia przeprowadzone w czasie urlopu zalecone leczenie powinno doprowadzić do poprawy stanu zdrowia nauczyciela. Orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy jest podstawą rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

• art. 30 ust. 1, art. 33 ust. 1, art. 54 ust. 1, art. 73 Karty Nauczyciela,

• art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Bogusław Śnieżek

specjalista w zakresie prawa oświatowego

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »