Po przywróceniu do pracy nie powinni Państwo weryfikować wypłaconego pracownikowi przez ZUS zasiłku chorobowego, mimo że za ten okres pracownikowi przysługiwałoby wynagrodzenie chorobowe.
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Przywrócenie pracownika do pracy wyrokiem sądu powoduje, że między pracownikiem a pracodawcą zostaje przywrócony stosunek pracy, jaki istniał przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy na podstawie art. 47 Kodeksu pracy. Od wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy nalicza się składki na ubezpieczenia społeczne. Okres pozostawania bez pracy, również ten, za który przyznano pracownikowi wynagrodzenie, jest okresem ubezpieczenia pracownika. Natomiast okres, za który nie zostało wypłacone pracownikowi wynagrodzenie, jest traktowany tak jak okres ubezpieczenia.
Jeżeli pracownikowi, z którym zakład pracy rozwiązał umowę o pracę, ZUS wypłacił zasiłek lub świadczenie rehabilitacyjne na zasadach przewidzianych dla świadczeń przysługujących po ustaniu zatrudnienia, to ani ZUS, ani zakład pracy po przywróceniu pracownika do pracy nie korygują rodzaju wypłaconych świadczeń oraz ich wysokości. Pracodawca, który wypłaca pracownikowi po powrocie do pracy wynagrodzenie zasądzone wyrokiem sądu, nie może jednak równocześnie za okres, za który pracownik otrzymał zasiłek lub świadczenie rehabilitacyjne, wypłacić pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
PRZYKŁAD
Pracownica, z którą rozwiązano umowę o pracę z 31 października 2007 r., wystąpiła do sądu o przywrócenie do pracy. 30 kwietnia 2008 r. urodziła pierwsze dziecko. Wyrokiem sądu została przywrócona do pracy i 11 czerwca 2008 r. zgłosiła gotowość podjęcia pracy. W związku z przywróceniem do pracy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 126 dni, tj. od 30 kwietnia do 2 września 2008 r. Ponieważ za okres od 1 listopada 2007 r. do 10 czerwca 2008 r. pracownica otrzymała wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, to za okres od 30 kwietnia do 10 czerwca 2008 r. zakład pracy nie wypłaci jej zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka. Natomiast za okres od 11 czerwca do 2 września 2008 r. zakład pracy udzieli pracownicy urlopu macierzyńskiego oraz wypłaci zasiłek macierzyński.
Jeśli za czas pozostawania bez pracy pracownikowi świadczenia wypłacił ZUS, to nie należy ich weryfikować po przywróceniu pracownika do pracy.