| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przywrócenie pracownika do pracy powoduje zmianę zasiłku chorobowego na wynagrodzenie chorobowe

Czy przywrócenie pracownika do pracy powoduje zmianę zasiłku chorobowego na wynagrodzenie chorobowe

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 28 lutego 2007 r. Wyrokiem sądu, który uprawomocnił się 28 maja 2008 r., pracownik został przywrócony do pracy. Sąd zasądził na jego korzyść wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Do pracy pracownik stawił się 2 czerwca 2008 r. W aktach zasiłkowych pracownika jest kopia druku ZUS Z-3 wypełnionego na wniosek pracownika w celu przedłożenia w ZUS do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego od 1 marca 2007 r. Pracownik zaczął chorować w lutym 2007 r. i otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 8 dni lutego, a po rozwiązaniu umowy o pracę wypłatę świadczenia przekazaliśmy do ZUS. Czy po powrocie do pracy pracownika powinniśmy rozliczyć zasiłek chorobowy wypłacony przez ZUS od 1 marca 2007 r. jako wynagrodzenie chorobowe?

PRZYKŁAD

Zakład pracy rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę 31 października 2007 r. Za okres od 2 listopada 2007 r. do 1 maja 2008 r. pracownik otrzymał zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, którego podstawa wymiaru została ograniczona do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wyrokiem sądu pracownik został przywrócony do pracy. Sąd zasądził równocześnie na jego rzecz wypłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za okres, za który nie miał prawa do zasiłku chorobowego. Pracownik zgłosił gotowość do podjęcia pracy 12 czerwca 2008 r., 7. dnia od uprawomocnienia się wyroku sądu. Mimo że pracownikowi przed rozwiązaniem umowy o pracę nie wypłacono wynagrodzenia za czas choroby, to wypłaconego przez ZUS zasiłku chorobowego za okres od 2 listopada 2007 r. do 1 maja 2008 r. nie należy weryfikować. Nie należy również przeliczać podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, która została ograniczona do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Pracownikowi, który otrzymał wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, a któremu po rozwiązaniu umowy o pracę ZUS odmówił wypłaty zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego, nie przysługują świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli w wyroku sądu nie zasądzono wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, zakład pracy powinien wypłacić świadczenie z tytułu niezdolności do pracy na zasadach przewidzianych w czasie trwania zatrudnienia.

Podstawa prawna:

• art. 44-51 Kodeksu pracy,

• art. 12 ust. 1, art. 22, art. 31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Zasady, że pracownik nie może pobierać jednocześnie wynagrodzenia za pracę i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, nie można przenosić na sytuację, w której pracownik nabywa prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub przepisów odrębnych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2003 r., I PK 81/03, Pr. Pracy 2004/7-8/61)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »