| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Od kiedy zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko w związku z nowelizacją ustawy zasiłkowej

Od kiedy zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko w związku z nowelizacją ustawy zasiłkowej

Zatrudniliśmy zleceniobiorczynię, która przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego. Zwróciła się ona do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na córkę, która chodzi do przedszkola. Odbierając dziecko 11 czerwca 2008 r. po południu dowiedziała się, że 12 czerwca przedszkole będzie zamknięte (awaria w kuchni przedszkola). Zadzwoniła do nas rano 12 czerwca i powiedziała, że nie przyjdzie do pracy z powodu awarii w przedszkolu i w związku z koniecznością zaopiekowania się córką oraz że złoży wniosek o zasiłek opiekuńczy na córkę. Czy zleceniobiorczyni przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?

RADA

Zleceniobiorczyni nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko za 12 czerwca 2008 r. Zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem dopiero od 14 czerwca br. po zmianie ustawy zasiłkowej. Do 13 czerwca 2008 r. osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, mają prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie na chore dziecko w wieku do ukończenia 14 lat.

UZASADNIENIE

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która weszła w życie 14 czerwca 2008 r., zrównała prawo do zasiłku opiekuńczego dla wszystkich osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do zasiłku opiekuńczego mają wszystkie osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, na:

zdrowe dziecko, które nie ukończyło 8 lat i któremu trzeba zapewnić opiekę z powodu: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby albo pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej małżonka, który stale opiekuje się dzieckiem,

chore dziecko do ukończenia 14 lat,

innego chorego członka rodziny.

W okresie od 16 marca 2007 r. do 13 czerwca 2008 r. osoby, które podlegały ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, mogły uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie na chore dziecko, które nie ukończyło 14 lat. Taka regulacja była wynikiem wyroku wydanego 6 marca 2007 r. przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego za niezgodny z konstytucją.

Przed 16 marca 2007 r. prawo do zasiłku opiekuńczego miały wyłącznie osoby, które podlegały ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.

Zatrudniona u Państwa zleceniobiorczyni przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, dlatego ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Jednak do 13 czerwca 2008 r. prawo do zasiłku opiekuńczego przysługiwało jej wyłącznie w razie choroby dziecka w wieku do ukończenia 14 lat.

Zleceniobiorczyni poinformowała Państwa o nieobecności w pracy z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola 12 czerwca 2008 r., tj. w dniu, w którym powinna wykonywać pracę. O awarii w przedszkolu dowiedziała się na dzień przed jego zamknięciem. Od 14 czerwca w takiej sytuacji zleceniobiorca, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Jednak za 12 czerwca 2008 r. powinni Państwo odmówić jej prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ w tym dniu obowiązywał jeszcze przepis art. 32 ustawy zasiłkowej, który nie uprawniał zleceniobiorcy do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko.

12 czerwca 2008 r. mogą Państwo potraktować np. jako dzień usprawiedliwiony niepłatny, ponieważ zleceniobiorczyni poinformowała Państwa o tym, że nie będzie mogła wykonywać w tym dniu pracy.

Podstawa prawna:

art. 1 pkt 1 ustawy z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 93, poz. 582),

art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »