| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Śmierć cudzoziemca - wypłata zasiłku pogrzebowego

Śmierć cudzoziemca - wypłata zasiłku pogrzebowego

Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego z tytułu śmierci cudzoziemca? Jakie rodzaje wydatków są pokrywane w ramach kosztów pogrzebu cudzoziemca organizowanego w kraju, a jakie gdy pogrzeb odbywa się za granicą?

Koszty pogrzebu cudzoziemca, organizowanego przez podmioty wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, na terytorium Polski mogą obejmować wydatki na zakup miejsca pochowania na cmentarzu, trumny lub urny albo kremację zwłok oraz wybudowanie nagrobka, zorganizowanie pogrzebu i przeprowadzeniu pochówku zmarłego, zakup wieńca lub kwiatów, ogłoszenie nekrologu w prasie. W sytuacji, gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granicą, koszty pogrzebu cudzoziemca organizowanego przez te podmioty obejmują wydatki związane z transportem zwłok lub prochów do granicy.

Koszty pogrzebu cudzoziemca organizowanego przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w przypadku gdy zwłoki cudzoziemca nie zostały pochowane przez te podmioty, nie mogą przekroczyć: dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym datę pogrzebu ogłaszanego przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim (gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się na terytorium Polski), czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym datę pogrzebu, ogłaszanego przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim (gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granicą). Koszty pogrzebu cudzoziemca organizowanego przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na terytorium Polski lub za granicą mogą obejmować wydatki na zakup miejsca pochowania na cmentarzu, trumny lub urny albo kremację zwłok oraz wybudowanie nagrobka, zorganizowanie pogrzebu i przeprowadzenie pochówku zmarłego, zakup wieńca lub kwiatów, ogłoszenie nekrologu w prasie, a także wydatki na przygotowanie zwłok lub prochów do transportu oraz ich transport.

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1695 z późn.zm.),

• rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 maja 2008 r. w sprawie trybu wypłaty zasiłków pogrzebowych oraz warunków pokrywania kosztów pogrzebu cudzoziemca ze środków budżetu państwa (Dz.U. Nr 91, poz. 574).

Artur Bielewicz

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK