| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego

Czy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego

W związku z zatrudnianiem 35 pracowników jesteśmy uprawnieni do wypłacania świadczeń chorobowych. Jeden z pracowników z powodu schorzeń kardiologicznych przez 182 dni był na zwolnieniu lekarskim. Od 30 maja br. na podstawie zaświadczenia lekarza medycyny pracy został dopuszczony do pracy. W pierwszym dniu pracy podczas wykonywania prac montażowych uległ wypadkowi przy pracy. Przedłożył zwolnienie lekarskie od 30 maja br. na okres 30 dni. Zgodnie z protokołem powypadkowym zdarzenie z 30 maja br. zostało uznane przez komisję powypadkową za wypadek przy pracy. Czy pracownik ma prawo do nowego okresu zasiłkowego i jak ustalić wysokość zasiłku chorobowego?

Mimo że pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres 30 dni, nie mogą Państwo wypłacić świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ podstawą do jego wypłaty jest decyzja ZUS. Zwolnienie lekarskie może służyć do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy.

Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest wynagrodzenie, na podstawie którego wcześniej została ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, mimo że poszczególne rodzaje świadczeń będą pobierane z różnych funduszy, tj. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego.

Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy zwaloryzować wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. W tym przypadku będzie to wskaźnik obowiązujący w II kwartale br., tj. 109,70%.

Podstawa prawna:

• art. 18, art. 19, art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 2, art. 7, art. 8 ust. 4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• § 6 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »