| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Dodatek wychowawczy w okresie urlopu wychowawczego w 2018 r.

Dodatek wychowawczy w okresie urlopu wychowawczego w 2018 r.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego (potocznie zwany dodatkiem wychowawczym) jest jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego. Ile wynosi dodatek w 2018 roku i komu przysługuje?

Komu przysługuje dodatek

Dodatek wychowawczy przysługuje uprawnionym osobom, które przebywają na urlopie wychowawczym. Są to:

- matka lub ojciec,

- opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka (osoba, która wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka), jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką.

Przesłanki warunkujące przyznanie dodatku

Ustawodawca przewidział kilka warunków niezbędnych do przyznania dodatku. Jak wyżej wskazano, niezbędne jest aby matka lub ojciec dziecka przebywali na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy przysługuje tylko wówczas, gdy pracownik ma co najmniej 6 – miesięczny staż pracy (do tego okresu wlicza się również poprzednie okresy pracy).

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018

Poza stażem pracy, który uprawnia do urlopu wychowawczego, kolejną przesłanką do nabycia dodatku wychowawczego jest spełnienie kryteriów wymaganych przez ustawę o świadczeniach rodzinnych.

W myśl powołanej ustawy dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie jest samoistnym świadczeniem.  Aby móc skorzystać z dodatku należy mieć prawo do zasiłku rodzinnego.

Więcej o zasiłku rodzinnym przeczytasz -> Zasiłek rodzinny 2017/2018 - kryterium dochodowe

Wysokość dodatku

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400,00 zł miesięcznie.

Na jaki okres przyznawane jest świadczenie

Dodatek wychowawczy jest świadczeniem okresowym i przysługuje w/wym. osobom maksymalnie przez:

- 24 miesiące kalendarzowe,

- 36 miesiące kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;

- 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jeżeli oboje rodziców równocześnie korzysta z urlopu wychowawczego przysługuje jeden dodatek.

Kiedy dodatek nie przysługuje

Dodatek nie przysługuje osobie, jeżeli:

  • bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;

  • podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;

  • dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, oraz w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;

  • w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego;

  • korzysta ze świadczenia rodzicielskiego w wysokości 1 tys. zł (tzw. "kosiniakowe").

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1508);

- Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. z 2017 r., poz.1428).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK