| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Senat RP przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów prawnych. Tym samym już od początku 2017 roku wejdą w życie zmiany mocno zmieniające życie opiekunów osób niepełnosprawnych.

Na ten moment osoby opiekujące się więcej niż jedną osobą niepełnosprawną mogły otrzymywać wyłącznie jedno świadczenie opiekuńcze. Nawet w przypadku, kiedy nadmiar obowiązków powodował, że oboje rodziców było zmuszonymi rezygnować z pracy lub jej nie podejmować. Przy czym niepełnosprawność dziecka musiała powstać nie później niż do ukończenia 18 – roku życia lub w trakcie  nauki w szkole lub szkole wyższej, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Po zmianach, od nowego roku dwoje rodziców będzie mogło ubiegać się o przyznanie świadczeń zarówno dla matki, jak i ojca osób niepełnosprawnych. W sytuacji, kiedy oboje zrezygnują z pracy lub jej nie podejmą.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący zapis aktualnej ustawy o świadczeniach rodzinnych, orzekł, iż nie jest on zgodny z prawem konstytucyjnym. Zapis ten uniemożliwia przyznanie oświadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z wykonywania swojej pracy, by zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi, jeśli drugi rodzic otrzymywał wsparcie na innego członka rodziny. Teraz, po inicjatywie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, oboje rodziców będą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne w wysokości po 1300 złotych brutto każdy. Z tym, że od nowego roku świadczenie będzie waloryzowane  i urośnie zgodnie z procentowym wskaźnikiem o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie o pracę. Szacowany roczny koszt tego rozwiązania to około 30 milionów złotych.

Jednocześnie trwają rozmowy na temat wyrównania różnic w wysokości świadczeń opiekunów dzieci i osób starszych, o których wynikach niezwłocznie poinformujemy.

Autor: http://ksservice.pl/blog

Zobacz serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »