| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym rodzicem

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym rodzicem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym członkiem rodziny. Jakie warunki musi spełnić pracownik aby otrzymać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą matką?

Problem

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania opieki nad chorą matką. Ojciec pracownicy jest na rencie inwalidzkiej. Pracownica nie mieszka z rodzicami. Czy przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?

Rada

Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad chorą matką, pod warunkiem że pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

Polecamy produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Uzasadnienie

Zasiłek opiekuńczy, bez okresu wyczekiwania, przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki (art. 32 ust. 1–2 ustawy zasiłkowej). Warunkiem nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego nie jest wspólne zamieszkiwanie z chorym członkiem rodziny, lecz pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w dniach, w których jest sprawowana opieka (pkt 256 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

W sytuacji gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny, pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje (art. 34 ustawy zasiłkowej).

Za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, w rozumieniu przepisów, mogącego zapewnić opiekę nie uważa się:

● osoby całkowicie niezdolnej do pracy,

● osoby chorej,

● osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,

● osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,

● pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,

● osoby prowadzącej działalność pozarolniczą,

● osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki.

Jeśli członek rodziny (w omawianym przypadku ojciec pracownicy) ma przyznaną rentę inwalidzką, należy go zakwalifikować jako osobę chorą, która nie może sprawować osobistej opieki nad żoną. W związku z tym nie ma podstaw do tego, aby odmówić pracownicy wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Mają Państwo obowiązek wypłaty pracownicy zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% ustalonej podstawy przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorą matką, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następują po złożeniu przez pracownicę wniosku o ten zasiłek, zawierającego dane wskazane w załączniku nr 6 do rozporządzenia w sprawie zakresu informacji... (dawny druk Z-15). Wniosek nie jest wymagany, jeżeli pracownica wystąpi o kolejny zasiłek opiekuńczy za kolejny nieprzerwany okres w związku z opieką nad chorą matką, pod warunkiem że nie zmieniły się okoliczności podane wcześniej we wniosku o zasiłek.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »