| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym rodzicem

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym rodzicem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym członkiem rodziny. Jakie warunki musi spełnić pracownik aby otrzymać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą matką?

Pracownica złożyła w dziale kadr zwolnienie lekarskie ZUS ZLA otrzymane w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad chorą matką. Ze złożonego oświadczenia wynika, że ojciec pracownicy, zamieszkujący z matką, ma przyznaną rentę inwalidzką, a pracownica przez okres sprawowanej opieki będzie prowadziła wspólne gospodarstwo z matką. W związku z tym pracownicy za cały okres przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorą matką, nie dłużej jednak niż przez 14 dni w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

- art. 32 ust. 1–2, art. 33 ust. 1 pkt 2, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 372

- załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków – Dz.U. z 2015 r., poz. 2205; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 2253

Autor: Przemysław Jeżek - trener z zakresu prawa pracy i rozliczania wynagrodzeń, doradca współpracujący z firmami szkoleniowymi, zdobywca tytułu „Kadrowy roku”

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »