| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie pielęgnacyjne 2017 - nowe przepisy

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 - nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 r. każdy z rodziców opiekujących się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością uzyska prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosiło w 2017 r.?

Sprawdź wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2018 roku

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w sytuacji rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Do przyznania świadczenia ważne jest, by osoby, które rezygnują z zatrudnienia robiły to w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Obowiązujące przepisy

Obecne przepisy nie różnicują przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od liczby dzieci z niepełnosprawnością. Oznacza to, że jeżeli rodzic mając prawo do takiego świadczenia, nie może go pobierać na drugie dziecko.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Zmiany od 2017 r.

27 czerwca br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Nowelizacja ustawy ma na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt 7/11).

Trybunał orzekł bowiem, że zapis art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który uniemożliwiał przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, np. rodzicowi, który zrezygnował z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji gdy drugi z rodziców otrzymywał takie wsparcie na innego niepełnosprawnego członka rodziny – jest niezgodny z konstytucją.

Celem zmian ma być zatem umożliwienie uzyskania każdemu z rodziców prawa do świadczeń w sytuacji, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko.

Przykładowo, w sytuacji gdy oboje rodziców zrezygnowało z pracy z powodu konieczności opieki nad dwojgiem niepełnosprawnych dzieci, świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1300 zł otrzyma każdy z nich, a nie tak jak dotychczas tylko jeden z rodziców.

Jednocześnie, w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów dodano przepis, zgodnie z którym ustalenie członkowi rodziny osoby sprawującej opiekę prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego lub świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad inną osobą nie powoduje utraty prawa do zasiłku dla opiekuna.

Nowe przepisy mają wejść z życie 1 stycznia 2017 r.

Przepisy przejściowe

W przypadku spraw o świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek dla opiekuna, które zostały wszczęte i niezakończone przed 1 stycznia 2017 r. będą obowiązywały nowe przepisy.

Wysokość świadczenia

W 2016 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1300 zł. Od 2017 r. wysokość świadczenia ma być corocznie waloryzowana – co roku wzrastać ma o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK