| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Niezdolność do pracy a składki ZUS

Niezdolność do pracy a składki ZUS

Niezdolność do pracy polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności orga­nizmu i niemożności odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Czy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Ubezpieczenie

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy nie podlega ubezpieczeniom społecznym, wchodzi jed­nak do podstawy wymiaru składki na ubezpiecze­nie zdrowotne. Natomiast zasiłków wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowe­go nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku pracowników z orzeczoną niezdol­nością do pracy z podstawy wymiaru składek wyłączone są środki wydatkowane na ich rehabi­litację zawodową, społeczną lub leczenie. Środki te muszą pochodzić z ZFRON lub z zakładowego funduszu aktywności, a płatnik musi posiadać sta­tus zakładu pracy chronionej lub zakładu aktyw­ności zawodowej.

Zasiłek

Osoba, która jest niezdolna do pracy, nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego, a po 33 dniach (lub 14 dniach) do zasiłku chorobo­wego. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182/270 dni), jeżeli ubezpieczony rokuje odzy­skanie zdolności do pracy, może nabyć prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli ubezpie­czony nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, może nabyć prawo do renty z tytułu niezdolno­ści do pracy.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Niezdolność - emerytura i renta

Ubezpieczony może być niezdolny do pracy całko­wicie lub częściowo.

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utra­ciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Niezdolność do pracy lekarz orzecznik ZUS orzeka na okres nie dłuższy niż 5 lat. Może być orzeczo­na na okres dłuższy niż 5 lat, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań do odzyskania zdol­ności do pracy.

Jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdol­ności do pracy brakuje mniej niż 5 lat do osiąg­nięcia wieku emerytalnego, niezdolność do pracy orzeka się do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK