| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – nowe zasady

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – nowe zasady

Dzięki istniejącej jeszcze do niedawna luce prawnej, przedsiębiorcze mamy mogły w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Dotychczas inwestując 3,5 tys. zł, można było uzyskać 72 tys. zł. A wszystko zgodnie z prawem. Jednak już niebawem to się zmieni.

Redakcja poleca: Encyklopedia kadr i płac (PDF)

Dla kogo nowe zasady?

O tym, czy świeżo upieczona mama będzie podlegała nowym czy dotychczasowym przepisom, zdecyduje dzień nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego, a zatem dzień urodzenia dziecka. Zgodnie z art. 22 ustawy nowelizującej, jeżeli kobieta urodzi dziecko przed 1 listopada 2015 r., obliczanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego będzie następowała według dotychczasowych zasad przez cały okres jego pobierania.

Należy również pamiętać, że omawiane regulacje dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy działalność gospodarcza (lub współpraca przy działalności) jest dla kobiety obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia. Omawiane zasady nie znajdą jednak zastosowania w stosunku do osoby, która jest zatrudniona na etacie i równocześnie prowadzi działalność gospodarczą – w takim przypadku zasiłek macierzyński jest wypłacany jedynie z tytułu umowy o pracę.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1066).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK