| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności

Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności

Jak w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniać premie z przesuniętym terminem płatności? Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty?

PROBLEM

Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Wszyscy nasi pracownicy otrzymują oprócz wynagrodzenia zasadniczego również premię regulaminową. Wynagrodzenia są płatne do 30. dnia każdego miesiąca, a premia za dany miesiąc z następnym wynagrodzeniem. Do tej pory przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc uwzględnialiśmy w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty, tj. premia za luty była wypłacana w marcu, zatem uwzględnialiśmy ją w podstawie wymiaru zasiłku w marcu. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe? Jeśli nie, to co powinniśmy zrobić?

RADA

Nie. Państwa postępowanie nie jest prawidłowe, w związku z tym konieczna będzie korekta ustalonych podstaw wymiaru zasiłków.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Za wynagrodzenie pracownika uważa się jego przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (13,71%).

Produkt polecany przez redakcję: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ustalając okres, z którego wynagrodzenie powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłków, należy do podstawy wymiaru zasiłku doliczyć wszystkie inne przychody pracownika wypłacone za okres, z którego ustalana jest podstawa wymiaru, bez względu na datę wypłaty.

Wynagrodzenie należy doliczyć do podstawy wymiaru według miesiąca, którego dotyczy.

Przez pojęcie „wypłacone za” należy rozumieć wypłacenie wynagrodzenia i innych jego składników za konkretne, ustalone miesiące, bez względu na datę ich wypłaty. Oznacza to, że gdy wynagrodzenie za kwiecień 2014 r., uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku przysługującego w kwietniu 2014 r., jest wypłacane zgodnie z zasadami przyjętymi przez pracodawcę w kwietniu 2014 r., wówczas to wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wymiaru w tym miesiącu. Wynagrodzenie za kwiecień 2014 r., które zostało wypłacone np. 10 maja 2014 r., również należy przyjąć do podstawy wymiaru jako wynagrodzenie za kwiecień. Tak trzeba postępować także z wynagrodzeniem wypłaconym za kolejne miesiące. Przykładowo wynagrodzeniem wypłaconym za ostatni miesiąc uwzględniany w podstawie wymiaru, tj. za marzec 2015 r., będzie wynagrodzenie wypłacone 10 kwietnia 2015 r.

Aktualizacja: 20.04.2015

Autor:

praktyk z 36-letnim stażem pracy, od 20 lat wykładowca, autorka licznych artykułów z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności. / Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności. / Fot. Fotolia

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »