| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności

Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności

Jak w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniać premie z przesuniętym terminem płatności? Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty?

Taka sama zasada obowiązuje, gdy wynagrodzenie jest wypłacane pracownikowi w miesiącu, za który przysługuje, a inne składniki wynagrodzenia – z przesunięciem miesięcznym.

Zadaj pytanie: FORUM

Pracownik jest niezdolny do pracy od 1 do 31 marca 2015 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2014 r. do lutego 2015 r. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz od stycznia 2015 r. do premii regulaminowej, która jest wypłacana do 10. dnia następnego miesiąca. W podstawie wymiaru zasiłku oprócz wynagrodzenia zasadniczego należy uwzględnić:

Premia za okres

Termin wypłaty

Należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku za:

styczeń 2015 r.

10 lutego 2015 r.

styczeń 2015 r.

luty 2015 r.

10 marca 2015 r.

luty 2015 r.

W przypadku gdy pracodawca przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków postępował odmiennie od podanej wyżej zasady, tj. gdy przyjmował wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacone w tym miesiącu, a premię za dany miesiąc wypłaconą za ten miesiąc w miesiącu następnym, konieczne jest zweryfikowanie tak ustalonych podstaw wymiaru i w zależności od ustalonych różnic wyrównanie świadczeń pracownikom albo dopłata składek na ubezpieczenia społeczne.

Zasadą jest, że gdy niewypłacenie zasiłku w całości lub w części jest następstwem błędu płatnika składek uprawnionego do wypłaty zasiłków, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat. Korekta podstaw wymiaru świadczeń w rozpatrywanym przypadku powinna zatem dotyczyć okresu 3 lat wstecz i jeśli po tej weryfikacji zostanie ustalone, że pracownikom należą się wyrównania, trzeba te wyrównania wypłacić i rozliczyć w deklaracji rozliczeniowej w miesiącu ich wypłaty.

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku - 4 najczęstsze błędy w praktyce

Jeżeli natomiast powstałe różnice wskazują na zawyżenie podstawy wymiaru zasiłku, płatnik składek powinien dopłacić składki na ubezpieczenia społeczne na kwotę ustalonych różnic, ponieważ bezpodstawnie dokonał potrącenia tych kwot ze składek na ubezpieczenia społeczne w poprzednich okresach na skutek błędnie ustalonej podstawy wymiaru. Ze składek należnych na ubezpieczenia społeczne płatnik składek ma prawo do potrącenia wypłaconych w danym miesiącu zasiłków, jednak z wyjątkiem zasiłków bezpodstawnie wypłaconych. Za bezpodstawnie wypłacone świadczenia uważa się m.in. świadczenia zawyżone przez płatnika składek.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 20.04.2015

Autor:

praktyk z 36-letnim stażem pracy, od 20 lat wykładowca, autorka licznych artykułów z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności. / Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności. / Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK