| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński nie tylko dla matki dziecka

Zasiłek macierzyński nie tylko dla matki dziecka

Jakie są zasady przyznawania i wypłaty zasiłku innym osobom niż matka dziecka? Czy pracodawca powinien zostać poinformowany przez pracownicę o skróceniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego?

Co do zasady, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej-matce dziecka. Jednak w pewnych określonych ustawowo sytuacjach zasiłek ten przysługuje także innym osobom, pod warunkiem że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie. Jak wiadomo, prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez konieczności spełnienia okresu wyczekiwania. A zatem osoba ubezpieczona nabędzie do niego prawo bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Ubezpieczona-matka dziecka nie musi wykorzystywać zasiłku macierzyńskiego w całości. Jak wskazuje art. 29 ust. 4a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą, po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni może ona zrezygnować z pobierania zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres i wrócić wcześniej do pracy. Wówczas pozostała część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z pewnym zastrzeżeniem. Okres urlopu macierzyńskiego wynosi odpowiednio 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie, 20 tygodni (140 dni) przy każdym następnym porodzie, 28 tygodni (196 dni) w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. W razie przyjęcia dziecka na wychowanie - nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia - okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 18 tygodni (126 dni), ale nie może być krótszy niż 8 tygodni (56 dni).

Po wykorzystaniu przez ubezpieczoną-matkę dziecka 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego, ojcu będzie przysługiwało prawo do tego zasiłku odpowiednio przez okres 4, 6 lub 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu-ojcu dziecka będzie odpowiednio się zmniejszał, o okres wypłaty tego zasiłku ubezpieczonej-matce dziecka. Rezygnując z części zasiłku macierzyńskiego, pracownica musi uprzedzić pracodawcę o chęci wcześniejszego powrotu do pracy najpóźniej na siedem dni przed zamierzonym przystąpieniem do pracy.

Autor:

Źródło:

INFOR
Gazeta Samorządu i Administracji598.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »