| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po przepracowaniu 365 dni przy co najmniej minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie jeszcze warunki należy spełnić w celu uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Podstawowym warunkiem, który należy spełniać, aby otrzymać zasiłek z urzędu pracy, to przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Ustawa przewiduje jednak dodatkowe okresy uprawniające do zasiłku. Sprawdź, jakie!

Umowa-zlecenie

Nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Inna praca zarobkowa, np. na podstawie umowy-zlecenia, daje również prawo do świadczenia. Warunek: minimalne wynagrodzenie z odprowadzanymi składkami, w tym składką na Fundusz Pracy.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD

Składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy opłacali składki przez co najmniej 365 dni otrzymają zasiłek pod warunkiem, że nie korzystali z tzw. ZUS-u preferencyjnego. W przypadku ulgi, składki opłacane są w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia i nie ma składki na Fundusz Pracy.

Zasiłek chorobowy

Osobom, które po ustaniu zatrudnienia ze względu na chorobę i zwolnienie lekarskie nie mogą zarejestrować się w urzędzie pracy, do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku zostanie zaliczony również okres pobierania zasiłku chorobowego. Aby został on doliczony, musi być również spełniony warunek minimalnego wynagrodzenia. A dokładnie, zasiłek chorobowy powinien być naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Świadczenie rehabilitacyjne

Jeśli po zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia otrzymasz prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, ono również zostanie zaliczone do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego, powinno ono być naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłek macierzyński

Świadczenie związane z opieką na dziecko wypłacane przez ZUS po ustaniu zatrudnienia wliczane jest także do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w powyższych przypadkach warunkiem jest, aby obliczane było od co najmniej minimalnej krajowej.

Zasiłek dla bezrobotnych 2015

Urlop wychowawczy

Ten rodzaj urlopu bezwzględnie wlicza się do roku uprawniającego do zasiłku. W przypadku przyznawania zasiłku nie ma znaczenia wysokość wynagrodzenia sprzed urlopu oraz wysokość świadczenia otrzymywanego na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Wystarczy przebywać minimum 365 dni na urlopie wychowawczym.

Renta

Renta z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na wysokość jej podstawy, również wliczana jest do 365 dni uprawniających do otrzymania świadczenia z urzędu pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. / Fot. Fotolia
Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. / Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK