| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński 2015

Zasiłek macierzyński 2015

Zasiłek macierzyński w 2015 r. osiąga wysokość rzędu 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jego konkretna wysokość zależy od trybu złożenia wniosku bądź wniosków o kolejne urlopy związane z urodzeniem dziecka.

Jeśli ubezpieczony nie zdążył przepracować nawet miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, jego podstawa wymiaru zasiłku będzie wynosić wynagrodzenie, które osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Podstawą wymiaru zasiłku dla osoby nie będącej pracownikiem będzie przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Ile podstawy wymiaru zasiłku przysługuje?

Ustawa uzależnia wysokość zasiłku od rodzaju urlopu, podczas którego ma być on przyznawany.

W przypadku urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego wysokość miesięcznego zasiłku wynosi 100% wymiaru zasiłku. Podczas urlopu rodzicielskiego wysokość ta zmniejsza się do 60% wymiaru zasiłku.

Jednakże jeśli zostanie złożony wniosek nie później niż 14 dni po porodzie o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wysokość miesięcznego zasiłku będzie wynosić 80% podstawy wymiaru zasiłku przez pełną długość urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

80% podstawy wymiaru zasiłku będzie wynosić miesięczny zasiłek także w przypadku złożenia później niż 14 dni po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, o dzielenie, bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Jakie zmiany czekają ustawę w 2015 roku?

Trwają prace nad usunięciem luki prawnej, która pozwalała pobierać ponad 6000 zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie kobietom, które prowadzą działalność gospodarczą. Wypracowała się praktyka zgodna z prawem, która pozwalała pobierać tak wysoki zasiłek po zapłaceniu jednorazowo składki w wysokości ok. 3000 zł, mimo prowadzenia działalności tylko przez okres jednego miesiąca.

Przyszłe mamy prowadzące działalność w tym roku szczególnie powinny śledzić nakreślające się zmiany w ustawie, których wejścia w życie możemy spodziewać się w drugiej połowie bieżącego roku. Zaplanowanie wysokości opłacanych składek pozwoli im na gospodarne zaplanowanie pobierania zasiłku.

Kalkulacje przedsiębiorczej kobiety w ciąży, czyli jak mieć 6000 zł zasiłku macierzyńskiego

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK