| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > E- zwolnienie lekarskie

E- zwolnienie lekarskie

Od 2015 r. lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które znacznie ułatwią Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ich weryfikację. Czy e-zwolnienia całkowicie zastąpią zwolnienia papierowe?

ePUAP

Docelowo zakłada się, że każdy lekarz będzie miał obowiązek wystawiania świadczeń w formie elektronicznej. Aby było to możliwe wymagane jest, aby lekarz potwierdzał wszelkie dane za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, jakim np. jest ePUAP. Dokument poświadczony w ten sposób traktowany będzie dokładnie tak samo, jak jego papierowa wersja. Lekarze wystawiając e- zwolnienie, dzięki specjalnemu systemowi będą mieli dostęp do wszelkich danych pacjenta niezbędnych do wystawienia dokumentu. Niewątpliwie usprawni to dotychczasowy system działania służby zdrowia.

ZUS

Po wprowadzeniu zmian każdy lekarz będzie zobowiązany do wysyłania wystawionych przez siebie zwolnień drogą elektroniczna do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niezwłocznie. Jeśli wystawienie e –zwolnienia nie będzie tymczasowo możliwe to lekarz będzie miał 3 dni na jego wystawienie.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Korzyści

Dzięki wprowadzeniu e- zwolnień lekarskich znacznie ograniczona będzie możliwość nadużywania zwolnień lekarskich. Dotychczas pracownik miał 7 dni na jego dostarczenie. Często zdarzało się, że przynosił on je już po odbytej nieobecności. Wykluczało to szansę skontrolowania osób będących na takim zwolnieniu. Od 2015 r. na zwolnieniu będą mogły przebywać osoby jedynie faktycznie chore.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Papierowa wersja

Oprócz wersji elektronicznej możliwe będzie sporządzanie papierowej kopii dokumentów, poświadczonej pieczątką oraz popisem lekarza. Papierowa wersja e- zwolnienia będzie wydawana na żądanie pacjenta lub w sytuacji, w której pracodawca nie posiada profilu informacyjnego o płatniku.

Niezadowolenie lekarzy

Wprowadzenie obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień nie podoba się lekarzom. Przysparzać im to będzie pracę, za którą nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK