| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku czekają kolejne zmiany. W związku z wprowadzeniem nowej formy świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zasiłku dla opiekuna – konieczne były zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Pierwsza zmiana weszła w życie 15 maja 2014 r. Kolejna zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 r.

Od 15 maja prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego nie przysługuje osobom, którym zostało ustalone prawo do nowego świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, czyli do zasiłku dla opiekuna.

W przypadku zbiegu uprawnień do świadczeń przysługujących opiekunom jednej osoby lub kilku osób niepełnosprawnych ustala się i wypłaca jedno świadczenie tylko jednemu opiekunowi. Oznacza to, że specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna albo świadczenie pielęgnacyjne zostanie wypłacona tylko jednemu opiekunowi. W przedstawionej sytuacji o przyznaniu prawa do świadczenia przesądza zasada pierwszeństwa.


Osoba, która pierwsza złożyła wniosek o ustalenie i przyznanie świadczenia, będzie beneficjentem.

Zobacz: Zasiłki i inne świadczenia

Zmiany (1 stycznia 2015 r.)

Zmianą wchodzącą w życie od 1 stycznia 2015 roku jest dodanie kolejnej przesłanki uprawniającej do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Na takie wsparcie będą mogły liczyć również osoby, które nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Oznacza to, że od 1 stycznia 2015 r. wniosek o przyznanie świadczenia będą mogły złożyć osoby, które ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dotychczas z wnioskiem mogą występować tylko ci, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Co więcej, na podstawie nowych przepisów o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli starać się rolnicy oraz ich małżonkowie lub domownicy.

Polecamy: Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK