| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku ulegnie pewnym modyfikacjom na skutek podpisanej przez Prezydenta ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa weszła w życie już w maju tego roku, ale wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zmieniana stopniowo. Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku wyniesie 1200 zł netto (1576 brutto). To prawie dwukrotnie więcej niż dotychczas. Na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z dniem 1 maja z 640 zł do 800 zł miesięcznie. Stopniowe podwyższanie świadczenia pielęgnacyjnego, nie zakończy się na kwocie 1200 zł, którą to osiągnie w 2015 r. W 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne znów wzrośnie, tym razem o 100 zł, do kwoty 1300 zł netto miesięcznie.

Od 1 maja, osoby uprawnione otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 800 zł, a dodatkowo 200 zł rządowej pomocy, czyli w sumie 1000 zł. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, pomoc rządowa ma być wypłacana tylko do końca 2014 roku.

Zrównanie świadczenia pielęgnacyjnego z płaca minimalną

Stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ma ostatecznie na celu zrównanie jego kwoty z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł. Cel ten zostanie osiągnięty w roku 2016, kiedy świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1300 zł netto, tj. 1703 zł brutto. Świadczenie pielęgnacyjne podlega bowiem składkom na ubezpieczenie społeczne: emerytalne, rentowe i zdrowotne).

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Dodatkowo, nowelizacja ustawy o świadczenia rodzinnych zakłada coroczną waloryzację wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Pierwsza waloryzacja będzie mieć miejsce w styczniu 2017 r. Każda kolejna, z dniem 1 stycznia każdego roku. Za wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego przyjęty został procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1 stycznia roku aktualnego 1 stycznia roku poprzedniego. Wysokość zwaloryzowanego świadczeni pielęgnacyjnego.

Zobacz także: Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Uwzględnienie nowej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego z urzędu

Co istotne, osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego nie będą musiały podejmować żadnych kroków w celu uzyskania wyższego świadczenia. Podwyższenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego osób uprawnionych, będzie dokonywane przez gminy z urzędu.

Ogłoszenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Obowiązująca w kolejnym roku kalendarzowym wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie ogłaszana przez właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w do 15 listopada każdego roku.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK