| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015

Od dnia dzisiejszego (15 maja 2014 r.) obowiązują nowe przepisy regulujące specjalny zasiłek opiekuńczy. Nowa regulacja wprowadza wiele zmian, z których część wejdzie w życie dopiero w 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy od 2015 r.

Nowe przepisy zawarte są w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, która weszła w życie 15 maja 2014 r. Jej uchwalenie jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z dnia 5 grudnia 2013 r. stwierdził, że art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji.

Na jego podstawie osoby uprawnione do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ostatecznych i bezterminowych decyzji administracyjnych utraciły je z mocy prawa z dniem 30 czerwca 2013 r.

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów wskazuje, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, a także określa zasady ustalania wysokości świadczenia i sposoby, w jakich dokonywane będzie ich wypłacanie – w szczególności tym osobom, które utraciły uprawnienie do pobierania zasiłku na mocy zakwestionowanych potem przez Trybunał przepisów.

Polecany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Od 1 stycznia 2015 r. wniosek o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego złożyć będą mogły również te osoby, które z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Obecnie uprawnienie to przysługuje tylko tym, którzy w celu sprawowania opieki zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dodatkowo nowe przepisy umożliwią ubieganie się o specjalny zasiłek opiekuńczy rolnikom, ich małżonkom lub domownikom.

Zobacz również: Wyższy świadczenie pielęgnacyjne w 2015 r.

Jak uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy?

W celu otrzymania uprawnienia do pobierana specjalnego zasiłku opiekuńczego konieczne będzie złożenie wniosku do odpowiedniego organu wskazanego w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych. Będzie można go jednak złożyć jedynie w ciągu pierwszych 4 miesięcy obowiązywania nowej ustawy. Omawiane świadczenie przysługiwać będzie na czas nieokreślony. Wyjątek stanowić będzie sytuacja, w której wobec osoby wymagającej opieki na czas określony wydano orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z nowymi przepisami organy, które odpowiadały za wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych do 30 czerwca 2013 r., w ciągu 14 dni od dnia ich wejścia w życie będą informowały te osoby, które utraciły prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r., o możliwości złożenia wniosku o zasiłek dla opiekuna i o przesłankach, jakie należy spełnić, aby je nabyć.

Zobacz również: Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK