| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015

Od dnia dzisiejszego (15 maja 2014 r.) obowiązują nowe przepisy regulujące specjalny zasiłek opiekuńczy. Nowa regulacja wprowadza wiele zmian, z których część wejdzie w życie dopiero w 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy od 2015 r.

Nowe przepisy zawarte są w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, która weszła w życie 15 maja 2014 r. Jej uchwalenie jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z dnia 5 grudnia 2013 r. stwierdził, że art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji.

Na jego podstawie osoby uprawnione do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ostatecznych i bezterminowych decyzji administracyjnych utraciły je z mocy prawa z dniem 30 czerwca 2013 r.

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów wskazuje, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, a także określa zasady ustalania wysokości świadczenia i sposoby, w jakich dokonywane będzie ich wypłacanie – w szczególności tym osobom, które utraciły uprawnienie do pobierania zasiłku na mocy zakwestionowanych potem przez Trybunał przepisów.

Polecany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Od 1 stycznia 2015 r. wniosek o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego złożyć będą mogły również te osoby, które z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Obecnie uprawnienie to przysługuje tylko tym, którzy w celu sprawowania opieki zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dodatkowo nowe przepisy umożliwią ubieganie się o specjalny zasiłek opiekuńczy rolnikom, ich małżonkom lub domownikom.

Zobacz również: Wyższy świadczenie pielęgnacyjne w 2015 r.

Jak uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy?

W celu otrzymania uprawnienia do pobierana specjalnego zasiłku opiekuńczego konieczne będzie złożenie wniosku do odpowiedniego organu wskazanego w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych. Będzie można go jednak złożyć jedynie w ciągu pierwszych 4 miesięcy obowiązywania nowej ustawy. Omawiane świadczenie przysługiwać będzie na czas nieokreślony. Wyjątek stanowić będzie sytuacja, w której wobec osoby wymagającej opieki na czas określony wydano orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z nowymi przepisami organy, które odpowiadały za wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych do 30 czerwca 2013 r., w ciągu 14 dni od dnia ich wejścia w życie będą informowały te osoby, które utraciły prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r., o możliwości złożenia wniosku o zasiłek dla opiekuna i o przesłankach, jakie należy spełnić, aby je nabyć.

Zobacz również: Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK