| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

1 maja 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z 620 zł do 800 zł w wymiarze miesięcznym. Od początku 2015 r. jest jeszcze wyższe i wynosi miesięcznie 1200 zł. Ile będzie wynosiło w kolejnych latach?

Ustawa w wersji ostatecznej stanowi, że od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zawsze waloryzowana o procentowy wzrost pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) z 1 stycznia obecnego roku i 1 stycznia roku poprzedniego. Co istotne, wysokość zwaloryzowanego świadczenia pielęgnacyjnego zaokrągla się do pełnych złotych w górę. Wprowadzony mechanizm będzie odróżniał to świadczenie od pozostałych świadczeń rodzinnych, które co trzy lata podlegają weryfikacji dokonywanej przez komisję trójstronną. 

Polecamy także: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Uwzględnianie nowej kwoty z urzędu

Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego nie będą miały obowiązku składania wniosków o podwyższenie kwoty świadczenia. Gminy z urzędu uwzględnią podwyższoną kwotę bez informowania o tym zainteresowanych.

Ogłoszenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, która będzie obowiązywała w kolejnym roku kalendarzowym podlega ogłoszeniu w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Termin na ogłoszenie mija 15 listopada każdego roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »