| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego, przysługującym przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Jak należy dokumentować prawo do zasiłku opiekuńczego?

Zobacz koniecznie: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 oraz nad innym chorym członkiem rodziny przez pracodawcę, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz oświadczenia ZUS Z-15. W przypadku wypłaty zasiłku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, oświadczenia ZUS z-15 oraz ZUS Z-3 w przypadku pracownika lub ZUS Z-3a w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem. Ubezpieczeni wykonujący pozarolniczą działalność, a także osoby współpracujące z takimi osobami muszą przedstawić dokument ZUS Z-3b.

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadki nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których dziecko to uczęszcza, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu danej placówki. W przypadku wypłaty zasiłku w danej sytuacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie ZUS Z-3, ZUS Z-3-a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia), oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, do której uczęszcza dziecko wymagające opieki.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, w wyniku konieczności sprawowania przez podmiot uprawniony opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz zaświadczenia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na druku zwykłym, które musi zawierać m.in. okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Gdy we wskazanych okolicznościach zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na zwykłym druku, oświadczenia ZUS Z-15 oraz ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK