REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek za urlop ojcowski

Natalia Stawecka
Urlop ojcowski - zasiłek. /fot. Fotolia
Urlop ojcowski - zasiłek. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

Zasiłek za urlop ojcowski

Wbrew powszechnej opinii zasiłek macierzyński nie przysługuje jedynie kobiecie, która przebywa urlopie macierzyńskim bądź na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Niekiedy z tego prawa może skorzystać inny członek rodziny, np. ojciec dziecka. Ubezpieczony pracownik może pobierać zasiłek macierzyński m.in. gdy przebywa na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński w trakcie okresu urlopu ojcowskiego przysługuje bez względu na to, czy został już przyznany zasiłek macierzyński przysługujący za okres urlopu macierzyńskiego matki, a także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Autopromocja

Zobacz również: Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników-ojców związane z rodzicielstwem

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i przysługuje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko. Może on trwać do momentu ukończenia przez dziecko roku życia albo do upływu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie. Urlop taki nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, zaś w razie odroczenia obowiązku szkolnego dziecka - do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Konieczne jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów

Do uzyskania urlopu ojcowskiego konieczne jest złożenie pisemnego wniosku przez będącego ojcem pracownika, udziela go zaś pracodawca. Termin na złożenie wniosku wynosi co najmniej 7 dni przez planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Sytuacja ojca dziecka, który jest ubezpieczonym innym niż pracownik jest nieco inna: wniosek o przyznanie zasiłku kieruje on do płatnika zasiłku.

Dokumentami, jakie należy przedłożyć, aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu ojcowskiego są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie pracodawcy o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie,
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
  • w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik - także wniosek o zasiłek macierzyński, zawierający wskazanie daty, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b - w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również: Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy


W ciągu 30 dni od momentu złożenia właściwych dokumentów powinna nastąpić wypłata zasiłku niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku, jednak istnieje również możliwość uzyskania decyzji odmownej. Pracownikowi będącemu ojcem przysługuje od niej odwołanie do sądu rejonowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, zaś terminem na jego wniesienie jest 1 miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Ile wyniesie wysokość przyznanego zasiłku macierzyńskiego?

Czas trwania uprawnienia do zasiłku zależeć będzie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on 20 tygodni, dwojga dzieci – 31 tygodni i o dwa tygodnie więcej przy każdym kolejnym dziecku.

Podstawą określenia wysokości zasiłku macierzyńskiego jest średnie miesięczne wynagrodzenie, które dany pracownik otrzymywał w roku poprzedzającym urlop ojcowski. Oznacza to, że wynosi on kwotę równą wynagrodzeniu lub przychodowi, który stanowi podstawę jego wymiaru. Jeżeli mężczyzna pracuje krócej niż rok, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. W przypadku zaś ojców ubezpieczonych z innego tytułu niż umowa o pracę, pod uwagę brany jest przychód, czyli kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    REKLAMA

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    REKLAMA