| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek za urlop ojcowski

Zasiłek za urlop ojcowski

Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

W ciągu 30 dni od momentu złożenia właściwych dokumentów powinna nastąpić wypłata zasiłku niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku, jednak istnieje również możliwość uzyskania decyzji odmownej. Pracownikowi będącemu ojcem przysługuje od niej odwołanie do sądu rejonowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, zaś terminem na jego wniesienie jest 1 miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Ile wyniesie wysokość przyznanego zasiłku macierzyńskiego?

Czas trwania uprawnienia do zasiłku zależeć będzie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on 20 tygodni, dwojga dzieci – 31 tygodni i o dwa tygodnie więcej przy każdym kolejnym dziecku.

Podstawą określenia wysokości zasiłku macierzyńskiego jest średnie miesięczne wynagrodzenie, które dany pracownik otrzymywał w roku poprzedzającym urlop ojcowski. Oznacza to, że wynosi on kwotę równą wynagrodzeniu lub przychodowi, który stanowi podstawę jego wymiaru. Jeżeli mężczyzna pracuje krócej niż rok, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. W przypadku zaś ojców ubezpieczonych z innego tytułu niż umowa o pracę, pod uwagę brany jest przychód, czyli kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK