| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą

Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej uprawnia ubezpieczonego do zasiłku chorobowego? Czy zagraniczne zaświadczenia lekarskie maja moc równą polskim zaświadczeniom ZUS ZLA?

W sytuacji gdy zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy spoza UE, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

  • zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem;
  • określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

Zwolnienie powinno wówczas zostać przetłumaczone. Aby tłumaczenie było ważne, musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego, który jest osobą zaufania publicznego, a wobec tego zakres tłumaczenia nie może zostać kwestionowany przez ZUS.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Przykład:

Pracownik zachorował przebywając na urlopie w Turcji. Turecka służba zdrowia wystawiła zwolnienie lekarskie w języku tureckim. Po powrocie z wczasów pracownik dokonał samodzielnego tłumaczenia zwolnienia lekarskiego. Takie tłumaczenie nie jest dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego.

Przepisy rozporządzenia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie stwierdzają jednoznacznie, kto pokrywa koszty tłumaczenia zwolnienia wystawionego przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej. Zdania w tej kwestii są podzielone. Część ekspertów uważa, że koszt tłumaczenia spoczywa na pracodawcy, ponieważ to on powinien sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wystawione prawidłowo. Inni prezentują pogląd, że o tym, kto pokrywa koszty tłumaczenia, decyduje powód wyjazdu za granicę. Jeżeli pracownik wyjechał prywatnie, to powinien dokonać tłumaczenia na swój koszt, a jeżeli wyjazd miał charakter służbowy – tłumaczenia dokonuje pracodawca.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w SPOSOBIE NA PŁACE >>>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK