| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Prawo do zasiłku rodzinnego przepisy uzależniają od spełnienia kryterium dochodowego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przysługiwanie zasiłku rodzinnego determinuje wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

W sytuacji gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się osoby przebywającej w tej instytucji.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Przesłanką przyznania zasiłku rodzinnego jest wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Nie można więc wysokości tego dochodu ustalać nie uwzględniając rzeczywistej wysokości tego dochodu. Zatem, dochód rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, podlega korektom w związku ze zdarzeniami, jakie miały miejsce do końca okresu zasiłkowego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10.06.2010 r., IV SA/Po 278/2010, LexPolonica nr 2445209). Przy obliczaniu dochodu rodziny uwzględnia się dochód utracony i dochód uzyskany. Utrata bądź uzyskanie dochodu powoduje skutki dla osób wnioskujących o przyznanie zasiłku lub osób go pobierających.

Tak więc przyjęta konstrukcja ustalania wysokości dochodu rodziny pozwala przy ustalaniu prawa do zasiłku na uwzględnienie zdarzeń w postaci zarówno utraty dochodu, czyli pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny, jak i uzyskania dochodu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 24.11.2011 r., II SA/Bk 593/2011, LexPolonica nr 3066434).

Zobacz: Zasiłki i inne świadczenia

Za członków rodziny w świetle przepisów uważa się małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Co ważne do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Zadaj pytanie na Forum

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK