| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Prawo do zasiłku rodzinnego przepisy uzależniają od spełnienia kryterium dochodowego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przysługiwanie zasiłku rodzinnego determinuje wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

W sytuacji gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się osoby przebywającej w tej instytucji.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Przesłanką przyznania zasiłku rodzinnego jest wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Nie można więc wysokości tego dochodu ustalać nie uwzględniając rzeczywistej wysokości tego dochodu. Zatem, dochód rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, podlega korektom w związku ze zdarzeniami, jakie miały miejsce do końca okresu zasiłkowego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10.06.2010 r., IV SA/Po 278/2010, LexPolonica nr 2445209). Przy obliczaniu dochodu rodziny uwzględnia się dochód utracony i dochód uzyskany. Utrata bądź uzyskanie dochodu powoduje skutki dla osób wnioskujących o przyznanie zasiłku lub osób go pobierających.

Tak więc przyjęta konstrukcja ustalania wysokości dochodu rodziny pozwala przy ustalaniu prawa do zasiłku na uwzględnienie zdarzeń w postaci zarówno utraty dochodu, czyli pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny, jak i uzyskania dochodu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 24.11.2011 r., II SA/Bk 593/2011, LexPolonica nr 3066434).

Zobacz: Zasiłki i inne świadczenia

Za członków rodziny w świetle przepisów uważa się małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Co ważne do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Zadaj pytanie na Forum

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK