| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński dla rolnika

Zasiłek macierzyński dla rolnika

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. Czy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego? Jakie powinien spełnić warunki, aby go otrzymać?

Zasiłek macierzyński to świadczenie przysługujące z tytułu urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10. roku życia, na wychowanie lub w ramach rodziny zastępczej, z wyłączeniem zawodowej rodziny zastępczej.

Właściciel nieruchomości rolnej również ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale na innych zasadach niż pracownik. W tej kwestii obowiązują go przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego

Zasady przyznawania zasiłku są proste. W przypadku rolnika, jego małżonka lub domownika podlegającego ubezpieczeniom w KRUS z ustawy, czyli w trybie obowiązkowym, wystarczy złożyć wniosek wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka lub z zaświadczeniem z sądu o przysposobieniu dziecka. Natomiast rolnicy ubezpieczeni w trybie dobrowolnym, czyli na wniosek, oprócz wymaganego wniosku i załączników, muszą legitymować się co najmniej jednym rokiem podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie świadczenia. Do wymaganego okresu ubezpieczenia nie wliczają się okresy podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu. W obu przypadkach obowiązuje ten sam wniosek: KRUS-SR 24.

Jeśli ubezpieczeniu podlega oboje rodziców, to świadczenie przysługuje im łącznie. Również sytuacja, gdy matka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego z zakładu ubezpieczeń społecznych nie powoduje utraty świadczenia przez ojca ubezpieczonego w KRUS. Zasiłek ten przysługuje mu niezależnie od uzyskanego zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka z tytułu zatrudnienia.

Zasiłek macierzyński wypłacany jest jednorazowo i wynosi czterokrotność emerytury podstawowej, obowiązującej w czasie porodu. Obecnie jest to kwota 3 324,60 zł.

Polecamy także: Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Finansowanie składek emerytalno-rentowych

Osobom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie przysługuje urlop wychowawczy, ale w związku ze zmianami, które wprowadza Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw mogą być finansowane za te osoby składki emerytalno-rentowe. Dotyczy to rolnika lub domownika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy lub na wniosek, który będzie sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem przez okres do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 5. roku życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki tej osoby, przez okres do 6 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Składka ta będzie finansowana z dotacji budżetu państwa od dnia zgłoszenia przez rolnika, opłacającego składki za te osoby, wniosku z oświadczeniem o sprawowaniu przez niego osobistej opieki nad dzieckiem.

Rolnik, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą również może skorzystać z finansowania składek pod warunkiem, że zaprzestanie jej prowadzenia lub zawiesi ją w okresie sprawowania osobistej opieki na dzieckiem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK