| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński dla rolnika

Zasiłek macierzyński dla rolnika

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. Czy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego? Jakie powinien spełnić warunki, aby go otrzymać?

Zasiłek macierzyński to świadczenie przysługujące z tytułu urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10. roku życia, na wychowanie lub w ramach rodziny zastępczej, z wyłączeniem zawodowej rodziny zastępczej.

Właściciel nieruchomości rolnej również ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale na innych zasadach niż pracownik. W tej kwestii obowiązują go przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego

Zasady przyznawania zasiłku są proste. W przypadku rolnika, jego małżonka lub domownika podlegającego ubezpieczeniom w KRUS z ustawy, czyli w trybie obowiązkowym, wystarczy złożyć wniosek wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka lub z zaświadczeniem z sądu o przysposobieniu dziecka. Natomiast rolnicy ubezpieczeni w trybie dobrowolnym, czyli na wniosek, oprócz wymaganego wniosku i załączników, muszą legitymować się co najmniej jednym rokiem podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie świadczenia. Do wymaganego okresu ubezpieczenia nie wliczają się okresy podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu. W obu przypadkach obowiązuje ten sam wniosek: KRUS-SR 24.

Jeśli ubezpieczeniu podlega oboje rodziców, to świadczenie przysługuje im łącznie. Również sytuacja, gdy matka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego z zakładu ubezpieczeń społecznych nie powoduje utraty świadczenia przez ojca ubezpieczonego w KRUS. Zasiłek ten przysługuje mu niezależnie od uzyskanego zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka z tytułu zatrudnienia.

Zasiłek macierzyński wypłacany jest jednorazowo i wynosi czterokrotność emerytury podstawowej, obowiązującej w czasie porodu. Obecnie jest to kwota 3 324,60 zł.

Polecamy także: Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Finansowanie składek emerytalno-rentowych

Osobom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie przysługuje urlop wychowawczy, ale w związku ze zmianami, które wprowadza Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw mogą być finansowane za te osoby składki emerytalno-rentowe. Dotyczy to rolnika lub domownika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy lub na wniosek, który będzie sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem przez okres do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 5. roku życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki tej osoby, przez okres do 6 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Składka ta będzie finansowana z dotacji budżetu państwa od dnia zgłoszenia przez rolnika, opłacającego składki za te osoby, wniosku z oświadczeniem o sprawowaniu przez niego osobistej opieki nad dzieckiem.

Rolnik, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą również może skorzystać z finansowania składek pod warunkiem, że zaprzestanie jej prowadzenia lub zawiesi ją w okresie sprawowania osobistej opieki na dzieckiem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK