| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (pracownikom, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą oraz współpracującym przy prowadzeniu działalności. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Osoby uprawnione

Zasiłek macierzyński to świadczenie przysługujące w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, czyli: pracownikom, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą oraz tym, którzy współpracują przy prowadzeniu działalności. Ze świadczenia mogą skorzystać również pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także zatrudnieni na okres próbny, który przekracza jeden miesiąc, a umowa o pracę została z nimi przedłużona tylko do dnia porodu.

Zobacz również: Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu. Aby ustalić podstawę wymiaru bierze się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

W związku z wprowadzeniem rocznego urlopu po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński może wynosić 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku. Uzależnione jest to od tego, w którym momencie zapadnie decyzja o korzystaniu z urlopu rodzicielskiego, po porodzie lub przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.

Polecamy także serwis: Zasiłki i inne świadczenia

W sytuacji gdy pracownica nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie złoży pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% podstawy wymiaru. Tak samo w przypadku kobiet, z którymi umowa została przedłużona do dnia porodu, a wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze zostanie złożony w terminie 14 dni po porodzie.

W przypadku pracownicy, która zdecyduje się na dodatkowy urlopu macierzyński i urlop rodzicielski w trakcie urlopu macierzyńskiego, zasiłek będzie wypłacany w wysokości 100% podstawy jego wymiaru w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Natomiast w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku.
Istotnym jest to, iż w razie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskie lub rodzicielskiego w pełnym wymiarze, przysługuje jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku, pod warunkiem niepobrania zasiłków macierzyńskich za okres odpowiadający okresom tych urlopów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło:

Ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK